Żywnościowe placówki pocztowe

Po głośnym strajku przedsiębiorców przyszedł czas na bunt handlowy. Coraz więcej sieci spożywczych, wzorem Żabki otwiera swoje sklepy w niedziele. Związek zawodowy Solidarność chce ukrócić omijanie prawa. Przygotował już w tej sprawie projekt ustawy. 

Zakaz handlu w niedziele z oczywistych względów nie jest pewnym grupom interesów na rękę. Ograniczenie to obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Od tej reguły mamy nieliczne wyjątki, jak np. zakupy przedświąteczne. Od niedawna można zaobserwować, że kolejne przedsiębiorstwa starają się ominąć wprowadzone ograniczenia. Niedzielne zakupy można zrobić nie tylko w popularnej sieci sygnowanej zielonym płazem, ale również w sklepach należących do Grupy Eurocash. Jak podaje portal money.pl są to Delikatesy Centrum, Lewiatan, Abc i Euro Sklep. Do tego grona dołączyła też sieć Topaz.

Wszystko zgodnie z prawem

Jeśli dana sieć handlowa zdecyduje się na wprowadzenie do oferty przesyłek kurierskich, będzie formalnie traktowana jako placówka pocztowa, co uprawnia ją do funkcjonowania 7 dni w tygodniu.

Otwarte będę te sklepy z sieci, które rzeczywiście wprowadziły punkty odbioru paczek. Jest to możliwe w oparciu o Art. 6. Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Pomysł Solidarności

Związek Zawodowy Solidarność wystosował pismo do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nadużywania wyjątku od zakazu handlu przez placówki pocztowe. Jak można przeczytać na stronie solidarnosc.org, wskutek obchodzenia przepisów, pracodawcy zmuszają pracowników do świadczenia usług w niedzielę.

Związkowcy przedstawili prezydentowi gotowe rozwiązanie, które miałoby zmienić ten stan:

„Najlepszym, najbardziej pożądanym społecznie mechanizmem zmiany tej sytuacji i zapewnienia pełnej realizacji zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, jej znaczenia i celowości, jest zakazanie sprzedaży alkoholu w placówkach pocztowych. Taki stan prawny miałby nie tylko znaczenie społeczne, tj. przeciwdziałanie nadmiernemu spożyciu alkoholu, ale ustanowiłby ograniczenia w zakresie korzystania z wyjątku dotyczącego możliwości otwierania placówek handlowych w niedziele i święta”.

W rozmowie dla wiadomoscihadlowe.pl Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej Solidarności poinformował, że projekt ustawy zmieniający obecne przepisy jest już gotowy i dołożono wszelkich starań, aby jak najszybciej zmienić obecne prawo, dbając tym samym o dobro małych polskich przedsiębiorców, którzy mają prawo do handlu w niedzielę.

Polacy w sprawie samego zakazu są mocno podzieleni. Od 2018 roku trwa nieustająca dyskusja w tej sprawie. Rodzi się pytanie, co byłoby lepszym rozwiązaniem dla polskiego społeczeństwa?

źródło fot. wikipedia.org

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy