Znudziło się „na wnuczka”. Na topie jest „oszustwo na prokuratora”

80-letnia staruszka z Krakowa przekazała przestępcy 80 000 zł. Złodzieje użyli podstępu, dzięki któremu mogliby zwieść wiele osób. Dzięki błyskawicznemu działaniu krakowskiej policji, oszuści szybko zostali zatrzymani. Przestrzegamy o nowej metodzie kradzieży „na prokuratora”.

Mechanizm działania oszustów

Na działania oszustów szczególnie narażone są osoby starsze i samotne. Po powszechnie znanej metodzie „na wnuczka”, przyszła kolej na „oszustwo na prokuratora”. Nowy sposób wyłudzania pieniędzy jest bardzo dobrze przemyślany.

Jak doszło do kradzieży informuje polska policja. Na telefon stacjonarny zadzwoniła osoba informując seniorkę, że powinna niezwłocznie odebrać zalegające na jej nazwisko listy polecone. Chwilę później zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora. Przekazał, że poprzednia rozmowa była prowadzona z przedstawicielem szajki złodziei, którzy będą ją chcieli w niedługim czasie okraść. „Prokurator” najpierw wypytał o oszczędności, a następnie polecił pójść do banku i wypłacić całość. Ofiara wróciła do domu z 80 000 złotych, które zgodnie z poleceniem, zostawiła tuż przy osiedlowym śmietniku. Była przekonana, że w ten sposób uchroni swoje pieniądze. O tym, że padła ofiarą oszustów, zorientowała się dopiero po kilku godzinach, kiedy nikt nie zgłosił się, by zwrócić jej „przechowaną gotówkę”.

Tym razem się udało

Sprawą zajęli się kryminalni z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. W wyniku wnikliwej pracy szybko udało się namierzyć złodziei. W mieszkaniu na krakowskich Azorach zatrzymano jednego ze sprawców, który miał przy sobie znaczną ilość gotówki. Najprawdopodobniej pochodzącej z przestępstwa. Dwa dni później ujęto drugiego z podejrzanych.

52 latkowi grozi do 12 lat pozbawienia wolności z uwagi na to, że popełnił przestępstwo w recydywie (był już karany). Z kolei jego wspólnikowi grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Ostrzeżenie policji 

Pomimo licznych apeli policji i kampanii społecznych, nie udaje się uniknąć oszustw metodą na ,,wnuczka”, czy też „na policjanta”.

„NIE PRZEKAZUJMY TAKŻE ŻADNEJ GOTÓWKI, OBCYM OSOBOM, ANI NIE DOKONUJMY PRZELEWÓW NA WSKAZANE PRZEZ OBCE OSOBY KONTA I NUMERÓW PIN”

– Apel Policji

Pamiętajmy. Jeżeli odbierzemy telefon od obcej osoby z prośbą o przekazanie pieniędzy, od razu poinformujmy o tym policję – dzwońmy pod nr 112 lub 997.  

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy