Wracają obostrzenia na granicach

Od 25 czerwca obowiązują nowe zasady kwarantanny wobec osób przyjeżdżających do Polski spoza UE lub Strefy Schengen. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się na świecie indyjskiego wariantu wirusa Covid-19 o nazwie DELTA. Kwarantanna wjazdowa nie dotyczy jedynie kilku określonych przypadków.

Testy 48h nie wystarczą

Obywateli państw, które nie należą do Strefy Schengen lub nie są członkami Unii Europejskiej po wjeździe na terytorium Polski obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Można ją skrócić wykonując test na koronawirusa (PCR lub antygenowy) dopiero po 7 dniach od wjazdu do naszego kraju. Dotychczas zaostrzone środki bezpieczeństwa obowiązywały jedynie wobec Brazylii, Indii, RPA i Wielkiej Brytanii. Rząd zdecydował się na bardziej radykalne kroki, po tym jak okazało się, że wariant Delta rozprzestrzenia się w wielu krajach pozaeuropejskich.

Jak wskazuje Rzeczpospolita, tylko w Izraelu (światowy lider pod względem liczby zaszczepionych obywateli) nowa odmiana wirusa zaczyna zbierać swoje żniwo nawet wśród osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki.

„Ok. 40 proc. nowych infekcji to osoby zaszczepione. Liczby te rosną z dnia na dzień. Ponad połowa wszystkich zarażonych to dzieci poniżej 16 roku życia, z których większość nie została jeszcze zaszczepiona. A około 90 proc. nowych infekcji w Izraelu było prawdopodobnie spowodowanych przez wariant Delta”. – podaje Rzeczpospolita.

Kto zwolniony z kwarantanny?

Osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki dopuszczonej do użytku w Unii Europejskiej. Trzeba pamiętać, że od podania drugiego zastrzyku musi upłynąć co najmniej 14 dni. Dzieci do 12 roku życia, o ile podróżują z osobami zaszczepionymi, również nie obowiązuje kwarantanna.

Pomyślano także o uczestnikach konkursów i festiwali muzycznych organizowanych na terytorium Polski. Zarówno wykonawców, jak i dziennikarzy, opiekunów artystów czy jurorów, kwarantanna nie będzie obowiązywała. Do tej grupy należą także uczestnicy konkursów i olimpiad.

Kolejny wyjątek stanowią osoby, które po przylocie przebywają na terytorium Polski nie dłużej nić 24h i posiadają przy sobie bilet, potwierdzający swój wylot.

Sprawdzaj w zaufanych źródłach

Aktualne informacje na temat wprowadzanych przez rząd zmian najlepiej sprawdzać w serwisie Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl. Niestety, nawet znanym i wpływowym osobom zdarzają się wpadki. Wojciech Cejrowski, wprowadzone przez polski rząd zmiany skomentował na swoim profilu społecznościowym w ten sposób:

Podróżnik, nie sprawdzając u źródła, podał, że szczepienia nie zwalniają z kwarantanny. Jak widać na załączonym obrazku, fake newsa udostępniło w ciągu kilku godzin ponad 1200 osób. Warto więc sprawdzać aktualne doniesienia medialne i nie przyczyniać się do powielania kłamliwych informacji, mających w dobie Internetu tak wielką siłę odziaływania.


Źródło fot. unsplash.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy