„Wolnoć, Tomku, w swoim domku”

Nowy Ład to programu Zjednoczonej Prawicy, który ma ożywić gospodarkę i ułatwić życie Polakom w czasie po pandemii koronawirusa. Jego celem jest między innymi wsparcie dla rodzin przy nabywaniu mieszkania. Jedną ze sztandarowych propozycji jest ułatwienia w budowie niedużych domów.

Polityka prorodzinna

,,Wielka reforma społeczno-gospodarcza, w której centrum stawiamy rodzinę” – tak o Polskim Ładzie mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jednym z filarów programu społeczno-gospodarczego ma być możliwość budowy domu o powierzchni 70 m2 (plus 20 metrów poddasza) tylko na podstawie zgłoszenia. Do tej pory wymagane było uzyskanie formalnego pozwolenia na budowę, które musiał wydać organ administracji architektoniczno-budowlanej. Dzięki temu inwestor nie będzie musiał przechodzić procedury administracyjnej trwającej tygodniami. 

Czy będzie boom na 70- metrowe domki?

Do tej pory bez formalnego pozwolenia można było zbudować domek letniskowy o powierzchni 35 m2. Sporo osób decydowało się na takie rozwiązanie, a firmy z branży proponowały domki modułowe. Budowa domu mieszkalnego o powierzchni 70 m2 to z pewnością krok w dobrą stronę. Pytanie tylko czy biorąc pod uwagę politykę prorodzinną nie trzeba było zwiększyć metrażu?

Branża związana z budownictwem oraz nieruchomościami może spodziewać się, że nowe ułatwienia jeszcze bardziej zdynamizują rynek i zachęcą ludzi do budowy.

Inne pomysły na ułatwienie kupna mieszkania

,,Bardzo zależy nam, by jak najwięcej Polaków miało stabilną sytuację mieszkaniową. Własne mieszkanie to poczucie bezpieczeństwa, stabilność i lepsze perspektywy rozwoju. Stąd pomysł na program Mieszkanie bez wkładu własnego. Obejmie on trzy grupy: tych, którzy chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego, pierwotnego, społecznego lub własny dom.”

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, państwo poprzez za Bank Gospodarstwa Krajowego zagwarantuje wkład własny w inwestycję nawet do 40% do kwoty 100 tys. zł (przez max. 15 lat).

Kolejne propozycje mówią o tym, aby rodzina mogła mieć zagwarantowane uzyskanie bezzwrotnego dofinansowania:

  • po urodzeniu drugiego dziecka – kredyt do 20 tys. zł,
  • po urodzeniu trzeciego dziecka – kredyt do 60 tys. zł, 
  • po urodzeniu czwartego i kolejnego – do 20 tys. zł. (proporcjonalnie do udzielonej wcześniej gwarancji).

 Ze szczegółami można zapoznać się tu.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy