Wirtualne kwatery – nie daj się oszustom!

Każdego roku powraca – niczym bumerang – temat fałszywych ogłoszeń noclegowych. Mimo nagłośnienia spraw w mediach, wciąż nabieramy się i płacimy za nocleg, który nie istnieje. Policja radzi, jak ustrzec się przed oszustwem.

Przeskocz do sekcji:

Niestety, ale wciąż nie zwracamy uwagi na bezpieczeństwo transakcji zawieranych na odległość. Takie zachowania dają szereg możliwości dla oszustów, którzy wystawiają na wynajem „wirtualne pokoje”.

Przed pandemią sprzyjał temu trend. Kiedy na popularnych portalach turystycznych, typu booking.com, Airb, brakowało miejsc – naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzili ONI – internetowi oszuści.  Okazuje się, że pomimo zatrzymania w turystyce, fałszywe ogłoszenia wciąż pojawiają się w sieci.

U progu zimy zwykle nie było już żadnych szans na znalezienie noclegu w terminie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Turystyczne oblężenie przeżywał w tym czasie Kraków, Zakopane oraz inne miasta kojarzone z zimowiskiem.

Pandemiczny rok wprawdzie nie sprzyja okołoświątecznym wyjazdom, ale trzeba uważać na internetowych naciągaczy.


Oszuści działają

Fake’owe oferty pojawiają się najczęściej w social mediach na grupach tematycznych oraz na portalach z usługami noclegowymi. Zwieść dał się największy i najbardziej rozpoznawalny serwis internetowy booking.com. Od września do listopada na stronie można było znaleźć ogłoszenie z pięknymi zdjęciami domu w alpejskim stylu dla dwóch różnych ofert – wynajem apartamentu w Kościelisku jako Willa Aristega oraz w Zakopanem jako obiekt EllySky Challet.

Jak ujawniła Gazeta Krakowska opisywane fotografia, „to w rzeczywistości dom w miejscowości Megeve w Alpach Francuskich” Ofertę zdjęto ją dopiero 20 listopada, po nagłośnieniu sprawy przez czytelnika gazety. Interweniowała zakopiańska policja.

Mimo że z powodu pandemii w obiektach noclegowych miejsc nie brakuje, oszuści nie rezygnują z prób wyłudzenia pieniędzy od nieostrożnych turystów.

Małopolska policja, na swojej stronie internetowej opublikowała rady, które mają pomóc klientom powstrzymać się od nieprzemyślanych transakcji. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy ich graficzne przedstawienie.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy