Wielki exodus. Młodsi wracają do szkół, a co z pozostałymi?

Uczniowie z klas 1-3 jako ostatni zostali oddelegowani na zdalne nauczanie i jako pierwsi wracają do szkolnych ławek. Po dwóch miesiącach spędzonych w domu, ograniczonym kontakcie z rówieśnikami, zaliczonymi feriami (bez wycieczek i nart) dzieci i rodzice szykują się na wielkie wyjście. Wybrani mają powody do świętowania.

MEiN gotowe na wszystko

Niewiele czasu pozostało do ponownego otwarcia szkół. Zdaniem ministra Przemysława Czarnka wszystko jest pod pełną kontrolą. Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiły się szczegółowe wytyczne. Okazuje się, że 18 stycznia nie tylko klasy 1-3 mogą liczyć na powrót do szkolnych ławek. W opublikowanym materiale na oficjalnej stronie MEN-u czytamy między innymi, że prawo do nauki stacjonarnej mają także uczniowie, którzy potrzebują wsparcia. 

Dyrektor szkoły nadal ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić uczniom realizację zajęć zdalnych w szkole (dotyczy szkół podstawowych ogólnodostępnych i integracyjnych oraz ponadpodstawowych), którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub z powodu innych ważnych przyczyn nie mogą uczyć się w domu.

Pisaliśmy na ten temat tutaj. 

Ponadto osoby, które przygotowują się do egzaminów maturalnych oraz ósmoklasisty mają prawo do konsultacji z nauczycielami na terenie szkoły. Indywidualnie lub w małych grupach.  

W przypadku szkół zawodowych, dozwolone są zajęcia praktyczne. Dopuszczalna jest także stacjonarna organizacja konkursów i olimpiad przedmiotowych. 

Należy sprostować, że w opublikowanym rozporządzeniu z dnia 13 stycznia 2021 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 nie ma nigdzie informacji na temat powrotu do szkół wyłącznie na okres dwóch tygodni, jak podaje znany w środowisku nauczycieli portal miastopociech.pl. To fake news. 

Źródło: https://www.miastopociech.pl/aktualnosci/uczniowie-wracaja-do-szkol-tylko-na-dwa-tygodnie-co-jeszcze-znajdziemy-w-nowym-rozporzadzeniu?fbclid=IwAR37FwhxX77851K-3t-Xc_mPBynh-EcYDF8XX4jHD_uvDZ9C8sKzLDx0Wd8 

Portal Miasto pociech zasugerował się zapewne informacją, która widnieje na stronie prowadzonej przez Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zamieszczono tam wpis, który wprowadza w błąd. 

“W okresie od 18 do 31 stycznia 2021 r. nauka w klasach I-III szkoły podstawowej będzie odbywała się stacjonarnie. Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom, opracowaliśmy wytyczne MEiN, MZ i GIS w sprawie reżimu sanitarnego dla tych klas.”

Szansa na powrót do szkół klas 4-8 

Podczas wspólnej konferencji prasowej Przemysława Czarnka i prezydenta Andrzeja Dudy, minister edukacji zadeklarował, że pragnie jak najszybciej wrócić do normalnego trybu pracy.

Będziemy robić wszystko, żeby przywracać nauczanie stacjonarne. W pierwszej kolejności wśród klas maturalnych i ósmoklasistów w związku z nadchodzącymi egzaminami. Wszystko jest uzależnione od przebiegu pandemii.

Przemysław Czarnek

W aktualnym rozporządzeniu nauczanie online obowiązuje do 31 stycznia 2021 roku. Na jakich zasadach planowany jest ten powrót? Nie ma jeszcze przygotowanych konkretnych wytycznych. 

Za to po 9 miesiącach pracy zdalnej, nauczyciele otrzymali wsparcie techniczne ze strony MEiN. Jest to infolinia, pod którą czekają eksperci gotowi do pomocy w przypadku problemów z narzędziami internetowymi. 

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy