W obronie prawdy historycznej Polska znów interweniuje

W Australii zaprezentowano izraelską wystawę poświęconą dyplomatom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Niestety pominięto w niej Polaków. Przeciw zakłamywaniu historii zaprotestowała tamtejsza Ambasada RP.

Polscy dyplomaci ratujący Żydów zostali przemilczani

Wystawa „Beyond Duty” została przygotowana w 2018 r. przez instytut Yad Vashem. Zleceniodawcą przedsięwzięcia było izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych. Jak informuje PAP, ekspozycję zaprezentowano w Brisbane, w siedzibie parlamentu stanu Queensland w Australii. Na wystawie była m.in. premier tego stanu Annastacia Palaszczuk, która przyznaje się do polskiego pochodzenia i członkowie stanowego parlamentu.

Ekspozycja fałszuje historię Holokaustu. Pominięto w niej polskich dyplomatów ratujących Żydów przed zagładą.

Interwencja polskiej dyplomacji

Ambasador RP w Australii, Michał Kołodziejski wystosował w tej sprawie list do ambasady Izraela. Wskazał w nim, iż wystawa „Beyond Duty” przedstawia zafałszowany obraz historii.

Wystawa o charakterze objazdowym, prezentowana jest w Australii po raz drugi. Gdy była prezentowana w 2020 roku, Ambasador RP zaapelował do ambasady Izraela o umieszczenie informacji o polskich dyplomatach. Otrzymał wtedy zapewnienie, że zostanie to zrobione. Ambasada Izraela tłumaczyła wtedy, że na wystawie prezentowani są wyłącznie ci dyplomaci, którzy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Dlatego nie ma informacji o Aleksandrze Ładosiu. Natomiast brak wzmianki o Konstantym Rokickim jest efektem tego, że wystawę przygotowano zanim został on uznany za Sprawiedliwego, więc nie ma w tym żadnej złej woli.

,,Na pytanie, dlaczego nie ma tam Henryka Sławika czy Jana Karskiego ambasada już nie miała odpowiedzi” – powiedział Michał Kołodziejski w rozmowie z PAP.  ,,Minął rok i wystawa znów została zaprezentowana w Australii w dokładnie takim samym kształcie, jak poprzednio” – wskazał dyplomata.

,,O ile rok temu z pewną rezerwą, ale jednak przyjmowałem argument, że to może być efekt zaniedbania czy pomyłki, to teraz już nie ma takich argumentów, zwłaszcza, że jak zapewniali dyplomaci izraelscy, zgłaszali oni tę sprawę do swojego ministerstwa spraw zagranicznych. A choć w samej Australii historia grupy Ładosia jest tematem dość odległym, to akurat ambasadzie izraelskiej jest ona dobrze znana”

— Michał Kołodziejski, ambasador RP w Australii

Pominięcie roli polskich dyplomatów na wystawie zauważyli m.in. Daniel Finkelstein, członek brytyjskiej Izby Lordów oraz brytyjski historyk Roger Moorhouse.


Zdjęcie tytułowe: Prezentacja kontrowersyjnej wystawy w Holandii | Źródło: twitter.com/IsraelinNL

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy