W Boże Narodzenie Mszy nie będzie? – Świąteczny FakeNews

Chwytliwy tytuł, szokujący lead i mamy newsa. Czy to rzeczywiście przepis na rzetelny materiał dziennikarski? Kiedy dziennikarze przerwą spiralę kłamstwa, zaczną dokładniej sprawdzać źródła informacji i przestaną powielać fake newsy? 

Czy Komisja zakazała Mszy Świętych?

„UE chce, aby państwa członkowskie zabroniły odprawiania Mszy w Boże Narodzenie” – artykuł pod takim tytułem widniał do 9 grudnia na katolickim portalu pch24.pl. 

Dziennikarz, powołując się na włoski portal La Nuova Bussola Quotidiana, pisze, że „Komisja Europejska naciska na państwa członkowskie, by w ramach reżimu sanitarnego zabroniły bądź maksymalnie ograniczyły możliwość odprawiania Mszy Świętej w zbliżające się Święta Bożego Narodzenia”. Przytaczając słowa Riccarda Cascioliego podaje, że dokument Komisji Europejskiej nosi tytuł „Strategia zachowania bezpieczeństwa” i jest zaleceniem wobec Państw UE, aby te rozważyły ​​ „niedopuszczanie do sprawowania Mszy”. 

Podobną informację przeczytamy na łamach portalu Nasz Dziennik, w artykule zatytułowanym „Zamach na Święta”, dla którego źródłem informacji jest również włoski artykuł.

Błąd w sztuce 

Dziennikarze obu portali popełnili ten sam błąd – żaden nie pokusił się o wgląd w treść dokumentu Komisji Europejskiej, który faktycznie został opublikowany 2 grudnia, a jego oficjalna nazwa brzmi „Komunikat Komisji Parlamentu Europejskiego i Rady – Ochrona przed COVID-19 w okresie zimowym”. 

W dokumencie czytamy zalecenia, aby obywatele państw członkowskich rozważyli unikanie dużych CEREMONII lub korzystali z transmisji online. Będąc uczestnikiem zgromadzenia, należy siedzieć blisko swojej rodziny. Pojawia się też zapis o rozważeniu zakazu śpiewu i obowiązku noszenia maseczek.  Nie ma nigdzie wzmianki o MSZY i Bożym Narodzeniu. Żeby to stwierdzić, wystarczyło zajrzeć do anglojęzycznej publikacji Komisji Europejskiej: 

Niestety, wersja polska tego samego dokumentu została źle przetłumaczona. 

Źródło: LINK

Trzeba być szczególnie uważnym, ponieważ tłumacz błędnie użył określenia MSZA, a powinno być NABOŻEŃSTWO, zgodnie z oryginalną wersją tekstu. 

Kariera jednego fake’a 

Profil portalu pch24.pl na facebooku śledzi ponad 50 tysięcy osób. Pod postem z artykułem pojawiły się 222 komentarze oraz 433 udostepnienia. Na tym nie koniec, bo przecież można się spodziewać, że z prywatnych tablic poszczególnych osób udostępnień było jeszcze więcej. Artykuł o intrygującym tytule, który dodatkowo dotyczy osobiście większości katolickiego społeczeństwa, w ten sposób szybko staje się popularny i jest chętnie przekazywany dalej. 

Źródło: FB.com

Ku przestrodze

Opisywany przykład wywołał sztuczną panikę wokół zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dziennikarz, zamiast bazować na powielanej treści, powinien zawsze szukać źródła. 

Drogi użytkowniku sieci, nie daj się zwieść szokującym tytułom i nagłówkom. Pomyśl, zanim cokolwiek udostępnisz dalej. Szukaj wiarygodnych źródeł informacji. 

źródło fot. tpdwielkopolska.org.pl

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy