Uwaga na upały! O tym trzeba pamiętać

Skutki wysokich temperatur mogą być bardzo poważne szczególnie dla dzieci i osób w podeszłym wieku. Szczególną troską powinni zostać otoczeni seniorzy, u których występują zaburzenia w odczuwaniu pragnienia. Przedstawiamy trzy sytuacje, które są największym zagrożeniem dla zdrowia i życia podczas upalnych dni.

Pić czy nie pić

Wydawałoby się, że nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać do nawadniania organizmu w czasie upałów. Nic bardziej mylnego. Kiedy jest gorąco, powinniśmy w szczególny sposób zadbać o najstarszych członków naszej rodziny. Seniorzy często zapominają o potrzebie picia, co może prowadzić do skrajnego wycieńczenia, odwodnienia, a nawet śmierci. Trzeba pamiętać o tym, że całkowita ilość wody w organizmie zmniejsza się wraz upływem lat o około 15%. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia:

„Człowiek traci wodę z organizmu w trakcie oddychania, poprzez oddawanie moczu oraz z potem. Latem zapotrzebowanie na płyny wzrasta razem ze wzrostem temperatury. Należy wypijać dodatkową szklankę wody na każdy stopień powyżej 37 st. C. Podczas upałów należy uzupełniać również niedobory sodu i potasu”.

Ważne: W ciągu doby mężczyźni powinni wypić 2,5 l wody (10 pełnych szklanek), a kobiety co najmniej 2 l (8 pełnych szklanek). Trzeba pić regularnie w ciągu całego dnia, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia.

Pamiętajmy o seniorach wokół nas i obserwujmy ich nietypowe zachowanie. Początkowo odwodnienie przebiega bezobjawowo, ale w kolejnych fazach występują zaburzenia koncentracji, bóle głowy, senność, wysoka temperatura czy przyśpieszony oddech.

Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-wieliczka/chron-sie-przed-upalem

Samochód to nie przechowalnia

Policja stale apeluje, aby podczas upału nie zostawiać w samochodzie dzieci ani zwierząt. W takich warunkach temperatura w pojeździe może osiągnąć nawet 50-60 stopni Celsjusza. Nawet pozostawiony w środku telefon pod wpływem gorąca może przestać działać. Dlatego jeśli zauważymy zamknięte w pojeździe osoby lub czworonogi, nie wahajmy się wezwać policję. Służby apelują o rozsądek:

„Wybranie zacienionego miejsca czy uchylenie szyby nie spowoduje dużego spadku temperatury wewnątrz samochodu. Wystarczy kilka minut, aby organizm dziecka w takich warunkach przestał normalnie funkcjonować. Jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji nie bądź obojętny, zareaguj. Najpierw sprawdź, czy jest możliwość otworzenia drzwi i wyciągnięcia pasażerów, a gdy okażą się zamknięte rozejrzyj się czy w pobliżu znajduję się jego użytkownik. Jeśli odnalezienie rodzica nie jest możliwe lub zaabsorbowałoby zbyt wiele czasu, powiadom m.in. policjantów. W skrajnych sytuacjach zachowując zasady ostrożności zbij szybę w aucie i postaraj się wyciągnąć dziecko lub zwierzę na zewnątrz. Pamiętaj, że chroni cię prawo wyższej konieczności. Jeśli masz możliwość zrób zdjęcie zaistniałej sytuacji lub poproś świadków o kontakt do nich. Pomoże to w ustaleniu faktycznego przebiegu zdarzenia”.

Stop Czerniak 

To ten rodzaj raka, którego możemy uniknąć, jeśli będziemy ostrożnie korzystali z kąpieli słonecznych lub zabezpieczymy się odpowiednimi środkami przeciw szkodliwemu promieniowaniu. Dobra wiadomość jest taka, że rak skóry nie pojawia się z dnia na dzień. Jego powstanie poprzedzone jest zmianami skórnymi, które przybierają formę pieprzyków lub znamion. Trzeba więc dokładnie kontrolować swoje ciało, a w razie jakichkolwiek podejrzeń, udać się do specjalisty.

Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-wieliczka/chron-sie-przed-upalem

źródło fot. pexels.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy