Unia Europejska koduje turystykę

Komisja Europejska opublikowała projekt turystycznej przepustki, dzięki której będzie można swobodnie podróżować. Pozbawieni tego przywileju wybiorą wakacje w kraju lub poniosą dodatkowe koszty. Wszystko ma zacząć działać tuż przed wakacjami

Zielona przepustka

W Komisji Europejskiej (KE) od kilku tygodni trwały rozmowy dotyczące usprawnienia podróżowania w czasie pandemii. W wyniku turystycznej debaty powstał projekt zielonych zaświadczeń cyfrowych, które mają pomóc w przemieszczaniu się między krajami UE.

Tzw. paszport covidowy będzie dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej. Niezależnie od formy, każdy dokument zostanie opatrzony codem QR. Urzędnik jednym kliknięciem sprawdzi jakie zaświadczenia o kontakcie z koronawirusem są w nim zapisane, czyli:

  • zaświadczenie o odbytych szczepieniach,
  • zaświadczenie o wynikach testów (test NAAT/RT-PCR lub szybki test antygenowy),
  • zaświadczenie o przebyciu Covid-19.

Ochrona danych osobowych

Komisja ma w planach stworzenie platformy internetowej oraz aplikacji służącej do weryfikacji informacji zawartych w paszporcie. Dzięki temu służby będą mogły szybko sprawdzić wiarygodność danych.

Władze UE zapewniają, że dane zgromadzone na portalu będę w 100% bezpieczne. Pod kodem QR będzie można odczytać podstawowe dane posiadacza „paszportu” takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, data wydania oraz informacje o kontakcie z koronawirusem.

O TYM trzeba pamiętać

  • Decyzja, z których ograniczeń można zwolnić podróżnych, będzie należała bezpośrednio do państw członkowskich. Unia stawia tylko jeden warunek – wszyscy posiadacze zielonych certyfikatów na terenie danego kraju będą musieli być traktowani jednakowo.
  • Jeżeli dany kraj nadal wymaga od posiadaczy zielonego zaświadczenia cyfrowego poddania się kwarantannie lub testowi, musi powiadomić o tym Komisję i wszystkie pozostałe państwa członkowskie wraz z przedstawieniem uzasadnienia tej decyzji.
  • Zaświadczenie o odbytym szczepieniu dotyczy wyłącznie preparatów zatwierdzonych na terenie całej Unii Europejskiej. Państwa członkowskie mają jednak możliwość dodatkowego dopuszczenia innych szczepionek (np. Węgry, które podpisały umowę na dostawy Sputnika z Rosji).
  • Zielony dokument cyfrowy będzie ważny we wszystkich krajach UE, natomiast Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria mogą je wprowadzić.
  • Tzw. paszport covidowy ma obowiązywać do momentu, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia ogłosi koniec stanu zagrożenia.

Jak podaje Rzeczpospolita, specjalne aplikacje dostarczające wiedzy na temat szczepień funkcjonują już w Izraelu. Od 20 marca obywatele tego państwa będą mogli przekraczać granice. Podobne rozwiązania obowiązują w Chinach.

Podróżowanie to przywilej dla zaszczepionych lub zamożnych

Unijne zaświadczenia znajdą zastosowanie dopiero wtedy, gdy zwiększy się dostępność do szczepień. Tym samym zniknie podział społeczeństwa na tych, którzy mogą podróżować bez większych ograniczeń i tych, którzy muszą do tego dopłacić z własnej kieszeni, każdorazowo wykonując test na koronawirusa. Wyjaśnia w rozmowie z portalem Patrznarece.pl dr Piotr Cybula, radca prawny

Pisaliśmy o tym w artykule #Turystykaczepionkowa. Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen podczas ostatniej konferencji prasowej zapewniała, że celem unii jest zaszczepienie do końca lata 2021 roku 70 procent dorosłych obywateli.

Nasuwa się pytanie dotyczące ważności proponowanego dokumentu. Czy będzie wydany raz na cały okres pandemii, czy będzie wymagał aktualizacji. Eksperci jednogłośnie mówią o tym, że przechorowanie wirusa nie oznacza długotrwałej odporności.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy