Udział w Tour de Konstytucja zwieńczony dymisją dyrektora?

Uczniowie szkoły podstawowej w Dobczycach uczestniczyli w wiecu politycznym, z założenia mającym promować wiedzę na temat polskiej Konstytucji. Skończyło się na jawnej agitacji. Nie było na to zgody rodziców. Małopolska Kurator Oświaty wyciągnie konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za to zdarzenie.

Tour de Konstytucja pod patronatem Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich miała popularyzować zapisy polskiej Konstytucji. „Zachęcamy Was do zaangażowania się w „Tour de Konstytucja PL” – projekt dla wszystkich tych, którzy pragną wolnej, otwartej i demokratycznej Polski” – czytamy na stronie projektu. Media nie zainteresowałyby się projektem środowisk lewicowych spod znaku KOD-u i Strajku Kobiet, z patronatem medialnym OKO.press i Gazety Wyborczej, gdyby nie jeden fakt. Podczas spotkania w Dobczycach doszło do jawnej agitacji politycznej z udziałem uczniów ze szkoły podstawowej. Jako pierwszy poinformował o tym serwis wPolityce.pl.

W sieci pojawiło się nagranie, na którym sędzia Waldemar Żurek krytycznie wypowiada się o prezydencie, a swoje słowa kieruje w stronę przybyłych dzieci:

„Prezydent powinien być strażnikiem konstytucji (…), ale niestety pan prezydent zaprzysiągł takich nielegalnych sędziów w TK. Zrobił to w nocy. Prawnicy mu powiedzieli, że łamie konstytucję. Wszyscy nad tym bolejemy, bo prezydent powinien nas bronić. W konstytucji jest tali sąd dla polityków, Trybunał Stanu, także dla pana prezydenta. Ten Trybunał może go kiedyś osądzić (…). Zapamiętasz? Prezydent nie jest bezkarny”

To wydarzenie nie przeszło bez echa w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Wydano w tej sprawie oficjalny komunikat:

Dzień po zdarzeniu Małopolska Kurator Oświaty zleciła kontrolę w Szkole Podstawowej w Dobczycach. O wynikach poinformowała na antenie Polskiego Radia 24.pl:

To, co się stało, musi zostać napiętnowane, a ja wyciągnę konsekwencje. Dziś wiem, że winą za to, że dzieci uczestniczyły w tej farsie, ponosi pani dyrektor i nauczyciele. Wszyscy staną przed komisją dyscyplinarną z różnego rodzaju wnioskami. Rodzice też będą domagali się kar za upublicznienie wizerunku dzieci, jak sądzę. Zwrócę się też do burmistrza w sprawie natychmiastowego odwołania dyrektor, nie wykluczam też drogi prokuratorskiej

— Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty


Źródło zdjęcia tytułowego: facebook.com/TourDeKonstytucjaPL

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy