Trendy w przemycie

Z racji swojego geograficznego położenia Polska jest jednym z największych HUB-ów przemytu na kontynencie. Przemytnik może zarobić nawet dziesięciokrotność włożonych środków. A to dla uboższych mieszkańców zza wschodniej granicy jest wystarczającym usprawiedliwieniem podejmowanego ryzyka.

Rynek nie zna próżni

Problem nielegalnego transportowania dóbr powstaje przez prohibicyjną politykę państw, które starają się wysokimi cenami odstraszyć konsumentów od zakupu szkodliwych dla zdrowia produktów. Takie działanie zamiast prowadzić do zmniejszenia się popytu na alkohol czy papierosy powoduje narastanie zjawiska nielegalnego przemytu z tych krajów, gdzie są one tańsze.

Do przemytu najczęściej wykorzystywane są tiry, ale większą skuteczność, przy mniejszej ilości kontrabandy mają samochody osobowe. To może oznaczać, że przemyt stał się opłacalny nawet przy mniejszych ilościach towarów. 

W grudniu 2019 funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali Litwina, który przemycał 3 tysiące paczek papierosów m.in. w dachu samochodu. To tylko jedna z metod szmuglowania towarów. Popularny jest również transport przez tzw. „zieloną granicę”, czyli przez dzikie ostępy, lasy i rzeki graniczne.  Do niedawna wykorzystywano również drony! 

A jakie towary są najchętniej przerzucane z kraju do kraju? Praktycznie każde, na których można zarobić. Na początku bieżącego roku (2021) udało się m.in. udaremnić przemyt 1500 tabletek z chronionego na obszarze UE pławikonika morskiego, które chcieli sprzedać w Polsce obywatele Ukrainy. 

Podobno ekstrakt z konika morskiego jest skutecznym lekiem na schorzenia dróg moczowych. Problem w tym, że jest on zagrożony wyginięciem.

COVID a drogi przemytu

Pandemia Covid-19 i związane z nią zamknięcie granic dla ruchu osobowego, zmniejszyło nie tylko ruch transgraniczny, ale i skalę przemytu. Zawieszenie funkcjonowania tradycyjnych miejsc dystrybucji, takich jak targowiska, zmusiło przemytników do poszukiwania innych sposobów. 

Funkcjonariusze podejrzewają, że aktualnie znaczna część transakcji odbywa się na prywatnych działkach lub przez Internet, a towar wysyłany jest w paczkach pocztowych. 

Nie oznacza to, że przemyt tradycyjnymi kanałami ustał całkowicie. Dla przykładu w zeszłym roku, w Korczowej, na przejściu granicznym z Ukrainą, skonfiskowano ponad 1,1 mln sztukpapierosów, czyli ponad 56 tys. paczek, zgłoszonych jako transport zupek błyskawicznych. 

Dochodzi także do konfiskaty niecodziennych towarów jak w przypadku obywatela Ukrainy, który próbował przewieźć przez granicę 5 tys. drewnianych ramek do miodu i 10 kg nasion facelli błękitnej (roślina miododajna). 

Wystąpiliśmy z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej do Straży Granicznej oraz Służby Celnej. Chcemy poznać skalę procederów zza wschodniej granicy oraz odpowiedź na pytanie jakie towary są najchętniej przemycane. Odpowiedzi przedstawimy w kontynuacji artykułu.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy