Tragedia w Nowej Białej – mieszkańcy bez dachu nad głową

W weekend z soboty na niedzielę w Nowej Białej wybuch ogromny pożar. Dziesiątki rodzin straciły domy i cały swój dobytek. Rząd oraz władze wojewódzkie przekazują pieniądze, a media apelują o wsparcie oraz pomoc dla mieszkańców.

Ponad sto osób pozbawionych domu

Spłonęło prawie 50 domostw. W większości były to drewniane konstrukcje. To tragiczny bilans pożaru do jakiego doszło w miniony weekend w Małopolsce. Ogień strawił nie tylko domy mieszkalne, ale i gospodarstwa wraz ze sprzętem rolniczym, płodami rolnymi oraz zwierzętami.

Zgłoszenie o zdarzeniu Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu otrzymała w sobotę o godzinie 18:22. W walce z żywiołem brało udział ponad 40 strażaków ze 101 zastępów straży pożarnej. Mimo skali tragedii na szczęście nikt nie zginął. Akcja dogaszania trwała aż do godziny 22:00 następnego dnia.

Nie znamy jeszcze przyczyn pożaru, na terenie pogorzeliska trwają prace policji, w tym między innymi techników kryminalistyki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. W działaniach bierze udział również sądowy biegły, który będzie musiał zlokalizować ognisko pożaru oraz jego przyczynę.

Natychmiastowa reakcja władz

O powadze sytuacji świadczy szybka reakcja wojewody Małopolskiego. Za pośrednictwem Facebooka poinformował o powołaniu swojego pełnomocnika ds. udzielania pomocy rodzinom oraz natychmiastowej wypłacie im zasiłku w wysokości 6 tysięcy złotych. Pomoc ze strony państwa zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki, który osobiście pojawił się w Nowej Białej.

https://www.facebook.com/KmitaLukasz/posts/177768067690132

W poniedziałek, podczas posiedzenia Sejmiku Województwa Małopolskiego jednogłośnie przyjęto uchwałę o pomocy finansowej dla poszkodowanej gminy Nowy Targ. Jak przekazał Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa Małopolskiego, ofiary pożaru otrzymają łącznie 1 050 000 złotych pomocy.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=462536924863810&set=a.391773308606839

Pogorzelcom potrzeba wszystkiego

Niemal natychmiast po zakończeniu pożaru rozpoczęto zbiórki pieniędzy dla 27 rodzin, które straciły dach nad głową. Szczególnie zaangażowana jest lokalna prasa zrzeszona wokół witryny nowabiala24.pl. W momencie pisania tego artykułu na konto zbiórki dla mieszkańców wpłynęło już ponad 600 000 złotych. Zbierane są nie tylko pieniądze, ale również artykuły codziennego użytku. Reakcja Polaków przeszła oczekiwania inicjatorów zbiórki – ilość przekazanych ubrań już przekroczyła potrzeby ofiar pożaru. Potrzebne są również środki czystości, miotły, bieliznę, jedzenie czy też materiały budowlane i narzędzia.

Zbiórkę dla pogorzelców zapowiedział również metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy świętej, którą odprawił w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej. 

“…dla okazania Chrystusowej miłości wobec potrzebujących zarządzam, by w przyszłą niedzielę, tj. 27 czerwca 2021 roku w każdej parafii Archidiecezji Krakowskiej włączono tę intencję do Modlitwy powszechnej, a przed kościołami zorganizowano zbiórkę ofiar na rzecz poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej. Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem.” 

Zbiórkę można wesprzeć nie wychodząc z domu wpłacają na numer konta podany na stronie głównej Archidiecezji Krakowskiej.  

Źródło: https://diecezja.pl/ 

Zachęcamy do zaangażowania się w akcję i wsparcie mieszkańców Nowej Białej. Zbiórek pojawia się coraz więcej. Zwracajmy uwagę na wiarygodność osób organizujących akcję, aby nie paść ofiarą oszustwa. 

źródło fot. unsplash.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy