Tragedia 15 latka ze wsi Mucharz. Próba samospalenia, tragiczny wypadek?

Do zdarzenia doszło pod koniec długiego weekendu majowego. Chłopak z licznymi poparzeniami przebywa w szpitalu w Krakowie, gdzie walczy o życie. Media informują, że nastolatek próbował popełnić samobójstwo. Śledztwo jest w toku.

Jak doszło do tragedii?

Jak informuje lokalna policja do zdarzenia doszło 4 maja około południa. Chłopak miał się oblać benzyną i podpalić w sypialni rodziców pod ich nieobecność w domu. Według tej wersji wydarzeń nastolatek miał sam wezwać pomoc, a służby ratunkowe zastały w jego domu wannę pełną wody oraz ręczniki. 

Na miejscu pojawiła się Ochotniczej Straży Pożarnej wiele jednostek policji oraz służba ratownicza. Z uwagi na rozległe i ciężkie obrażenia poparzonego nastolatka pogotowie przetransportowało do Krakowa helikopterem. 

Obecnie chłopiec przebywa w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie – Prokocimiu. Nastolatek przeszedł szereg operacji a walka o jego życie trwa nadal.

„Przeprowadzone na miejscu czynności nie dały podstaw do przypuszczenia, że w zdarzeniu brały udział inne osoby.”

Taką informację otrzymaliśmy od rzeczniczki policji, mł. asp. Agnieszki Petek. Policja wyjaśnia dokładne okoliczności zdarzenia. Pośród wielu scenariuszy nie wykluczają próby samobójczej. Sprawą zajmuje się również Prokuratura Rejonowa w Wadowicach. Czekamy na dalsze ustalenia.

Wstrzymajmy się od stawiania wyroków

W rozmowie z dziennikarzami mieszkańcy podkreślają, że ani ofiara zdarzenia, ani jej rodzina niczym się nie wyróżniali spośród innych. Dodatkowe światło na sprawę rzuca wypowiedź babci chłopca dla portalu se.pl. Kobieta stwierdziła, że wnuk dużo czasu spędzał przed komputerem. „Zwracaliśmy mu na to uwagę. Mobilizowaliśmy do spacerów. To chyba przez ten Internet tak się stało”. To jednak nie przesądza, że była to próba samobójcza.

Do czasu zakończenia śledztwa, trudno zakładać jakiekolwiek scenariusze, jednak w sieci od razu pojawiło się wiele hipotez. Pamiętajmy, że kluczowe dla rozwiązania sprawy jest oficjalne stanowisko Prokuratury oraz Policji. Na ich ustalenia musimy jeszcze poczekać.  

Kryzys psychiczny wśród młodzieży

Niezależnie od wyników śledztwa, samo zdarzenie wskazuje na poważny kryzys psychiczny wśród młodzieży, który trwająca pandemia tylko pogłębia. 

Na problem depresji i jego skalę zwracają uwagę nie tylko psycholodzy czy psychiatrzy. Coraz aktywniejsi w nagłaśnianiu zjawiska są sami młodzi. Swoją działalnością nie tylko uświadamiają na czym polega ta choroba, ale i informują, jak jej przeciwdziałać i jak ją leczyć. Rozmawialiśmy o tym m.in. z grupą Psycha Nie Siada oraz Szkoła 2.0. podczas cyklu debat „Co się dzieje w ich głowach – młodzież o pandemii”. 

Cały cykl rozmów można zobaczyć i posłuchać tutaj:

Część 1

Część 2

Część 3

Część 4 

Gdzie szukać pomocy

Informacje o depresji wywołanej pandemią można znaleźć między innymi na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Prócz opisu typowych objawów, aktualnych statystyk zachorowalności, eksperci przedstawiają również skuteczne sposoby na profilaktykę zdrowia psychicznego. 

Jeśli zauważysz je u znajomych lub sam odczuwasz znaczące pogorszenie się nastroju nie lekceważ sygnałów. Rozważ kontakt z psychologiem. Możesz również skorzystać z pomocy oferowanej przez instytucje współpracujące z Ministerstwem Zdrowia, które specjalizują się w walce z depresją. 

Poniżej lista przydatnych numerów w czasie kryzysu emocjonalnego w ramach akcji „Bezpiecznej Pomocy w Pandemii”.

Źródło: https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2021/02/ULOTKA_Depresja-w-czasach-pandemii.pdf

źródło fot. Facebook / OSP Mucharz

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy