Sytuacja pandemiczna w Grupie Wyszehradzkiej

W ostatnich dniach wprowadzono nowe obostrzenia u naszych sąsiadów – na Słowacji i w Czechach. Liczba zakażonych rośnie, podobnie jak na Węgrzech. Porównujemy statystyki zachorowań w państwach V4 oraz wprowadzane w nich ograniczenia, które mają zmniejszyć nasilenia IV fali pandemii koronawirusa.

Republika Czeska

W piątek 26 listopada zanotowano 27 717 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 48 osób. 6 024 osób jest obecnie hospitalizowanych. Dwie dawki szczepionki przyjęło 6 312 826 Czechów, czyli 59% obywateli. 

Słowacja

Na Słowacji również można zaobserwować wzrost zakażeń, w piątek 26 listopada odnotowano 9 331 nowych przypadków, zmarło 70 osób. 3 162 chorych na COVID-19 przebywa w szpitalach. Liczna całkowicie zaszczepionych wynosi 2 461 642, czyli 43% Słowaków.

Węgry

Dane z piątku 26 listopada pokazują również trend rosnący zakażeń koronawirusem na Węgrzech – pojawiło się 11 871 nowych zakażeń, 162 pacjentów zmarło. 6 858 osób zostało umieszczonych w szpitalach. Zaszczepionych jest 5 823 818 Węgrów, czyli niemal 60% Węgrów.

Polska

Dla porównania: w Polsce zanotowano 26 735 nowych zakażeń koronawirusem, 421 osób zmarło. 19 332 osób jest hospitalizowanych w związku z pandemią. 20 343 006 osób, czyli 54% Polaków jest całkowicie zaszczepionych.

Nowe restrykcje

W czwartek 25 listopada wprowadzono na Słowacji stan wyjątkowy. Obowiązywać on będzie przez 90 dni. Nie można organizować spotkań w gronie większym niż 6 osób, a swoboda przemieszczania się jest ograniczona (nie wliczając drogi do pracy czy do szkoły). Restauracje, kawiarnie, bary itp. mogą serwować dania jedynie na wynos. Zamknięte zostały sklepy, oprócz tych oferujących towary pierwszej potrzeby. Sytuacja w słowackich szpitalach jest krytyczna, zbliżają się one do granicy swojej wydolności, szczególnie w niektórych regionach.

Od piątku 26 listopada obowiązują nowe restrykcje w Republice Czeskiej, na razie ustalone do 25 grudnia. Do najważniejszych ograniczeń można zaliczyć: zakaz organizacji jarmarków bożonarodzeniowych (nie dotyczy sprzedaży karpi i choinek), nakaz zamykania barów, restauracji, dyskotek, klubów o godz. 22, zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, ograniczenie liczby osób na imprezach zorganizowanych do 100 osób.

Niedawno pojawiły się głosy o konieczności wprowadzenia obowiązkowego szczepienia dla pracowników służby zdrowia i osób powyżej 60. roku życia, ale jest to kwestia wzbudzająca wiele kontrowersji.

Na Węgrzech od 1 listopada przywrócono obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu publicznego i w placówkach służby zdrowia. Od 20 listopada nakaz ten obowiązuje również w sklepach, biurach, centrach handlowych etc. Obowiązuje zakaz odwiedzin w szpitalach. Pracodawca może wymagać od pracownika certyfikatu potwierdzającego przyjęcie szczepionki.

Biorąc pod uwagę szybkość rozprzestrzeniania się epidemii w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, najtrudniejsza sytuacja panuje momentalnie w Czechach i na Słowacji. Najwięcej zaszczepionych jest na Węgrzech i w Czechach, mniej w Polsce, a najmniej na Słowacji.

Sytuacja pandemiczna zmienia się dynamicznie, a najnowsze informacje dotyczą pojawienia się nowych wariantów wirusa – wariantów, które okazać się mogą jeszcze groźniejsze.

źródło fot. unsplash.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy