Sądowa batalia w obronie uczuć religijnych katolików trwa

Sąd Rejonowy w Płocku nie dopatrzył się profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej przez lewicowe aktywistki – informuje Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.  Kobiety rozlepiały nalepki, na których postaci Maryi i Dzieciątka Jezus otoczone były aureolami z tęczowym logotypem ruchu LGBT. Ordo Iuris zapowiada złożenie apelacji w tej sprawie.

Sąd uniewinnia aktywistki

Sprawa Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. dotyczy wydarzeń z nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 roku. Aktywistki rozlepiły wokół kościoła parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Tęczowe kolory to symbol, którym posługują się środowiska LGBT. Plakaty pojawiły się m.in. na śmietnikach i publicznych toaletach. Panie nie przyznały się do umieszczania ich w tych miejscach. Jednak wskazały, że nikt inny w tym czasie tych naklejek nie rozlepiał.

Wszystkie trzy kobiety, którym zarzucono obrazę uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej (art. 196 Kodeksu karnego) zostały uniewinnione. Zdaniem sądu zachowanie oskarżonych nie wypełniło znamion zarzucanych czynów, w tym działania intencjonalnego.

Artykuł 196 Kodeksu karnego

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Prawnicy Ordo Iuris podjęli interwencje w tej sprawie i reprezentowali byłego proboszcza parafii – ks. Tadeusza Łebkowskiego. W czasie trwania procesu oskarżyciele posiłkowi wskazywali, że ich uczucia religijne narusza fakt, że w wizerunek Matki Boskiej wpisywany jest symbol ideologii i zachowań sprzecznych z nauczaniem kościoła katolickiego.

Sąd Rejonowy orzekł, że zamiarem kobiet nie była ani obraza czyichkolwiek uczuć religijnych ani znieważenie obrazu Matki Boskiej. Jak wskazuje Ordo Iuris – przestępstwo obrazy uczuć religijnych może być popełnione nie tylko w zamiarze bezpośrednim, ale również ewentualnym. Takie stanowisko potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego.

To jeszcze nie koniec

Prawnicy Instytutu zapowiadają złożenie apelacji. Wskazują też na uchybienie polegające na tym, że w sprawie nie powołano biegłego.

Reakcje w Diecezji Płockiej

Wyrok sądu negatywnie oceniają tamtejsi księża biskupi. Zaniepokojeni są też świeccy katolicy.

„Wyrok Sądu Rejonowego w Płocku jest przyzwoleniem na jawne i publiczne obrażanie uczuć osób wierzących i na profanowanie Jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny” – napisali oświadczeniu członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej.

Bezkarność lewicowych aktywistów

Po decyzji sądu można się spodziewać dalszego rozzuchwalenia lewicowych aktywistów.  Werdykt sądu otwiera drogę do ewentualnych kolejnych profanacji w wykonaniu lewicowych aktywistów. Przez taką decyzję wymiaru sprawiedliwości sprawcy podobnych niegodziwych czynów będą mogli czuć się bezkarnie. Jak widać wolność religijna w Polsce jest zagrożona.


źródło fot. unsplash.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy