Rejestracja umów o dzieło. Czy jest się czym martwić?
Od początku roku pracodawcy muszą rejestrować każdą umowę o dzieło. ZUS podkreśla, że chodzi o gromadzenie statystyk. Jednak eksperci alarmują – wzrost kontroli może być bodźcem do negatywnych trendów na rynku pracy.
Przeskocz do sekcji:
Powodem nałożenia takiego obowiązku jest potrzeba uzupełnienia braku danych.
Głównym celem rejestru to zdobycie informacji o rynku, do których do tej pory dostęp był ograniczony. Analitycy chcą przebadać, w jakim kierunku rozwija się przedsiębiorczość w Polsce. Oprócz tego zebrany materiał ma także pomóc w weryfikacji czy wszyscy pracodawcy wywiązują się z obowiązku ubezpieczeń społecznych.
Co budzi niepokój?
Główną obawą, którą możemy mieć po zapoznaniu się z pojawiającymi się w Internecie opiniami ekspertów jest wzrost poziomu kontroli nad umowami. Niedopatrzenie stron polegające na błędnym sklasyfikowaniu umowy może skutkować karą dla pracodawców.
Prawo nie działa wstecz. Ale jednak, jeżeli po 1 stycznia 2021 ZUS wykryje, że pracodawca powinien realizować umowę zlecenie, a nie umowę o dzieło, to zakład ubezpieczeń będzie miał prawo egzekwować zaległe składki. Wraz z odsetkami aż do pięciu lat wstecz.
Dostęp do danych ułatwi wykrycie, kogo warto skontrolować. To może skutecznie odstraszyć pracodawców od korzystania z tego rodzaju zatrudnienia na rzecz innych umów. Mniej optymistyczny scenariusz, to taki w którym zmiany prawne mogą skutkować poszerzeniem się szarej strefy zatrudnionych “na czarno”.
To zdecydowanie wpłynie na rynek pracy. Skutki mogą mieć ogromne i dalekosiężne reperkusje. Chociażby dodatkowe obciążenie ZUS-u, który i tak z powodu starzejącego się społeczeństwa z roku na rok jest w coraz trudniejszej sytuacji.
Monitorowanie rynku pracy jest ważne. Jednak radykalne zmiany mogą oprócz statystyk, mogą przynieść zgubny skutek zarówno dla pracodawców jak i pracowników.
Obowiązek nie dla wszystkich
Na stronie ZUS-u możemy przeczytać, że nowy obowiązek nie dotyczy umów, które:
- zawieramy z własnym pracownikiem,
- będą wykonywane na rzecz własnego pracodawcy, ale zostały zawarte z innym podmiotem,
- zawieramy z osobami prowadzącymi własną działalność gospodarczą na wykonanie usług, które wchodzą w ich zakres działalności.
Więcej informacji na temat podmiotów zobowiązanych i zwolnionych z rejestracji znajdą Państwo tutaj.
Jako portal będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi sytuacji i informować o konsekwencjach wprowadzenia nowych obowiązków.