Próbne matury „po staremu”, ale powrotu do szkół nie będzie

Od 3 do 16 marca odbędą się próbne egzaminy maturalne. Obostrzenia wprowadzone w województwie warmińsko-mazurskim nie będą miały wpływu na ich przebieg. Uczniowie pierwszy raz od października zeszłego roku pojawią się w szkołach. Ale o całkowitym powrocie nie ma mowy.

Wiceminister Tomasz Rzymkowski poinformował na antenie Radia 24, że pomimo regionalizacji obostrzeń covidowych, maturzyści w całej Polsce mają szanse przystąpić do próbnego egzaminu maturalnego. Sprawa budziła wątpliwości po tym jak Minister Zdrowia podczas konferencji prasowej dopuścił możliwość przesunięcia obowiązujących terminów. Przyszli abiturienci mogą zatem spokojnie pojawić się w murach szkoły i przystąpić do sprawdzenia swojej wiedzy. Nie jest to jednak ustawowy obowiązek. Decyzja należy do ucznia.

Ścisły reżim

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało wytyczne dotyczące organizowania testów diagnostycznych na poziomie maturalnym oraz klas ósmych szkoły podstawowej. Dyrektorzy mają obowiązek utrzymać porządek w ścisłym reżimie sanitarnym. W dokumencie dostępnym na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) dostępne są najważniejsze ustalenia. Należy pamiętać o tym, że:

  • obowiązuje dezynfekcja i zachowanie dystansu 1,5 m zarówno w kolejce do zajęcia swojego miejsca, jak i podczas pisania testu;
  • maseczkę można zdjąć na czas pisania egzaminu, dopiero po zajęciu wyznaczonego miejsca;
  • miejsce wyznacza się w drodze losowania – robi to członek komisji egzaminacyjnej;
  • dopuszcza się wniesienie wody na salę;
  • obowiązuje całkowity zakaz konsumpcji posiłków;
  • nie wolno gromadzić się w oczekiwaniu na egzamin.

Powrotu do szkół nie będzie

26 lutego Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, na antenie RMF FM rozwiał wszelkie wątpliwości. Klasy 4-8 oraz szkoły ponadpodstawowe nie mają szans na powrót do szkół w marcu.

Szef resortu dał do zrozumienia, że byłaby to decyzja nieodpowiedzialna. W tym momencie trzeba skupić się na odparciu trzeciej fali pandemii. Być może powrót będzie możliwy dopiero po świętach wielkanocnych, które przypadają w tym roku na 4 kwietnia. Ale i to wcale nie jest pewne. Obecnie nawet sytuacja dzieci z klas 1-3 jest zagrożona. Jeśli w danym województwie nastąpi wzrost zakażeń, będzie ono musiało podzielić los województwa warmińsko-mazurskiego, które zostało dotknięte obostrzeniami. Tam od 1 marca szkoły w 100% uczą zdalnie.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy