Polski algorytm do walki z fake news’ami zdobywa kolejny grant!

Gdy na świecie trwa pandemia, w sieci szerzy się plaga fałszywych informacji. Naprzeciw nim wychodzi zespół inż. Piotra Przybyły. Polski algorytm ma zwalczać dezinformację. To co go wyróżnia na tle innych, to postawienie na weryfikację przez człowieka.

Innowacyjność polskiego algorytmu polega na sposobie analizy treści. Ma ją kontrolować człowiek. Dzięki temu jest szansa na uniknięcie możliwych błędów systemu.

„Chcemy sprawdzić, jaka będzie wydajność oceny wiarygodności dokumentu na podstawie cech czysto stylistycznych
inż. Piotr Przybyła dla PAP- Polska w Nauce

Duże firmy takie jak Facebook lub Twitter niechętnie dzielą się informacjami na temat swoich sposobów przesiewu fałszywych wiadomości i postów. Jawność takich działań według inżyniera Przybyły jest ważna. Brak transparentności podejmowanych działań oraz ryzyko błędnego klasyfikowania przez komputer informacji, to przeszkoda w skutecznym zwalczaniu fake news’ów w sieci.

Czym jest Homados?

To nazwa projektu, który realizuje inż. Piotr Przybyła w ramach Zespołu Inżynierii Lingwistycznej Instytutu Podstaw Informatyki PAN. Enigmatyczna nazwa budząca skojarzenia z mitologią grecką, to skrót od Hampering Misinformation by Assessing Credibility of Online Sources. W wolnym tłumaczeniu na polski można to odczytać jako Hamowanie Dezinformacji Poprzez Ocenę Wiarygodności Źródeł Internetowych. Czy polski algorytm ma szanse pokonać szum zagłuszający wiarygodne informacje?

HOMADOS jest częścią programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „Polskie Powroty”. Jego celem jest walka z kłamstwem w sieci oraz internetowymi botami. Coraz więcej światowych gigantów internetowych dołącza do tej walki.

Robi się coraz głośniej

Twórcy algorytmu na swojej stronie internetowej chwalą się, że od początku grudnia projektem żywo zainteresowały się ogólnopolskie media. Ale nie tylko one wspierają i promują polską inicjatywę naukową.

Projekt został niedawno dofinansowany przez firmę Google. Grant informatyczny jaki otrzymali wynosi 18 800 złotych. Pieniądze zostały wygospodarowane w ramach realizacji programu Reaserch Credits Google Cloud Platform.

Oprócz tego naukowcy mogą pochwalić się finansowaniem przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach akcji „Polskie Powroty”.

Innymi dofinansowaniami są również otrzymane środki z programu Reaserch Credits Google Cloud Platform w wysokości 5 000 USD oraz 50 000 godzin obliczeń w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

My jako portal walczący z dezinformacją i fake news’ami będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi projektu. Już dziś trzymamy mocno kciuki. Mamy nadzieję, że jego skuteczność pozwoli zmniejszyć dystans w tej nierównej walce z kłamstwem.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy