Oszustwa „na BLIKA”

Szybka, przyjemna metoda płatności za produkty i usługi, umożliwia nawet wybranie gotówki z bankomatu bez użycia karty bankowej. Wszystko za pomocą aplikacji i krótkiego kodu. Nikogo z pewnością nie dziwi popularność tej formy. Niestety zrobiła się modna również wśród przestępców. Nie ma tygodnia bez doniesień Policji o wyłudzeniach tą metodą. Przestrzegając, przypominamy zasady jak nie paść ofiarą oszustów internetowych.

Etapy przestępstwa

1

Oszust pozyskuje dane logowania do konta na portalu społecznościowym.

Przykładowo jest to wiarygodne konto ze zdjęciami, mające duże grono znajomych, w tym członków rodziny. Istnieje szereg możliwości, przejęcia danych do logowania – w praktyce niełatwo się przed tym uchronić. Przede wszystkim należy zachować ostrożność. 

Korzystając z Internetu, robiąc e-zakupy, patrzmy, w jakie linki klikamy oraz gdzie wpisujemy swoje dane. 

Wystarczy link do „fejkowego” Facebooka, z szatą graficzną nieodróżniającą się od prawdziwego. Fałszywa strona może wyświetlić komunikat o wylogowaniu, a następnie poprosić o ponowne wprowadzenie loginu i hasła. Zalogowanie na takiej stronie wiąże się z przejęciem danych dostępu przez oszustów. 

Często dochodzi do próby zmiany hasła. Równie istotne jest uzyskanie dostępu do konta e-mail. By chronić się, na tym etapie pamiętajmy by w miarę możliwości korzystać z różnych haseł do ważnych kont.

Posiadanie jednego hasła do konta bankowego, Facebooka i poczty e-mail może doprowadzić do opłakanych skutków. 

Zdjęcie: Przykładowy link,
wysłany przez Messengera, który może prowadzić do przejęcia konta.

Ponadto bezpieczeństwo zapewnia dwuetapowa weryfikacja logowania z wykorzystaniem kodu SMS. Oszust do przejęcia konta musiałby mieć również dostęp do twojego telefonu komórkowego.

2

Z przejętego konta przestępca wysyła wiadomości do znajomych z prośbę o pilne wsparcie finansowe.

Źródło: policja.pl

Oszuści proponują ofiarom łatwy sposób udzielenia pomocy w postaci wygenerowania kodu „BLIK” w systemie płatności elektronicznej. Przekazany w ten sposób numer wystarcza, by mógł on natychmiast wypłacić pieniądze przesłane przez ofiarę.

Na tym etapie ważna jest weryfikacja czy osoba, która prosi o pożyczkę jest rzeczywiście tą, o której myślimy. Najprostszą metodą jest zadzwonienie do tej osoby bądź zapytanie o informację, którą może znać tylko dana osoba.

Co na to prawo?

Działanie oszustów niewątpliwie podlega pod

art. 286 §1 Kodeksu karnego

„Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Osoba dotknięta przestępstwem na „BLIKA” zostaje wprowadzona w błąd, a następnie ma miejsce wyzyskanie tego błędu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Co zrobić, gdy mnie oszukano?

–– Pierwszym krokiem powinno być poinformowanie policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

–– W przypadku wykorzystania do oszustwa serwisu społecznościowego należy zweryfikować zabezpieczenie swojego profilu oraz zgłosić ten fakt administracji portalu. 

–– Powiadomienie znajomych o kradzieży tożsamości jest również dobrym pomysłem.

Dura lex, sed lex

Banki zabezpieczyły się prawnie przed reklamacjami pokrzywdzonych przez oszustów „blikowych”.

Gdy chodzi o używanie metody płatności BLIK, regulaminy banków zobowiązują do nieudostępniania osobom trzecim kodów, tak więc pokrzywdzony musi liczyć się z negatywnym rozpatrzenie ewentualnej reklamacji. 

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy