Oszustwa „na BLIKA”
Szybka, przyjemna metoda płatności za produkty i usługi, umożliwia nawet wybranie gotówki z bankomatu bez użycia karty bankowej. Wszystko za pomocą aplikacji i krótkiego kodu. Nikogo z pewnością nie dziwi popularność tej formy. Niestety zrobiła się modna również wśród przestępców. Nie ma tygodnia bez doniesień Policji o wyłudzeniach tą metodą. Przestrzegając, przypominamy zasady jak nie paść ofiarą oszustów internetowych.
Etapy przestępstwa
Oszust pozyskuje dane logowania do konta na portalu społecznościowym.
Przykładowo jest to wiarygodne konto ze zdjęciami, mające duże grono znajomych, w tym członków rodziny. Istnieje szereg możliwości, przejęcia danych do logowania – w praktyce niełatwo się przed tym uchronić. Przede wszystkim należy zachować ostrożność.
Korzystając z Internetu, robiąc e-zakupy, patrzmy, w jakie linki klikamy oraz gdzie wpisujemy swoje dane.
Wystarczy link do „fejkowego” Facebooka, z szatą graficzną nieodróżniającą się od prawdziwego. Fałszywa strona może wyświetlić komunikat o wylogowaniu, a następnie poprosić o ponowne wprowadzenie loginu i hasła. Zalogowanie na takiej stronie wiąże się z przejęciem danych dostępu przez oszustów.
Często dochodzi do próby zmiany hasła. Równie istotne jest uzyskanie dostępu do konta e-mail. By chronić się, na tym etapie pamiętajmy by w miarę możliwości korzystać z różnych haseł do ważnych kont.
Posiadanie jednego hasła do konta bankowego, Facebooka i poczty e-mail może doprowadzić do opłakanych skutków.
wysłany przez Messengera, który może prowadzić do przejęcia konta.
Ponadto bezpieczeństwo zapewnia dwuetapowa weryfikacja logowania z wykorzystaniem kodu SMS. Oszust do przejęcia konta musiałby mieć również dostęp do twojego telefonu komórkowego.
Z przejętego konta przestępca wysyła wiadomości do znajomych z prośbę o pilne wsparcie finansowe.
Oszuści proponują ofiarom łatwy sposób udzielenia pomocy w postaci wygenerowania kodu „BLIK” w systemie płatności elektronicznej. Przekazany w ten sposób numer wystarcza, by mógł on natychmiast wypłacić pieniądze przesłane przez ofiarę.
Na tym etapie ważna jest weryfikacja czy osoba, która prosi o pożyczkę jest rzeczywiście tą, o której myślimy. Najprostszą metodą jest zadzwonienie do tej osoby bądź zapytanie o informację, którą może znać tylko dana osoba.
Co na to prawo?
Działanie oszustów niewątpliwie podlega pod
art. 286 §1 Kodeksu karnego
„Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
Osoba dotknięta przestępstwem na „BLIKA” zostaje wprowadzona w błąd, a następnie ma miejsce wyzyskanie tego błędu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Co zrobić, gdy mnie oszukano?
–– Pierwszym krokiem powinno być poinformowanie policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
–– W przypadku wykorzystania do oszustwa serwisu społecznościowego należy zweryfikować zabezpieczenie swojego profilu oraz zgłosić ten fakt administracji portalu.
–– Powiadomienie znajomych o kradzieży tożsamości jest również dobrym pomysłem.
Dura lex, sed lex
Banki zabezpieczyły się prawnie przed reklamacjami pokrzywdzonych przez oszustów „blikowych”.
Gdy chodzi o używanie metody płatności BLIK, regulaminy banków zobowiązują do nieudostępniania osobom trzecim kodów, tak więc pokrzywdzony musi liczyć się z negatywnym rozpatrzenie ewentualnej reklamacji.