Od nowego roku drożej na rynku najmu?
Przeskocz do sekcji:
Rynek najmu zaczął się podnosić po kryzysie spowodowanym koronawirusem. Ale okazuje się, że prawdopodobnie nadchodzi kolejny. Czy Polski Ład utrudni życie wynajmującym mieszkania? Wiele wskazuje na to, że tak. Eksperci alarmują, że zwiększą się obciążenia podatkowe, przez co najem stanie się mniej opłacalny.
A to wszystko przez zmiany w podatkach, które mają zostać wprowadzone w następnym roku. Dotychczas wynajmujący mieszkania mieli wybór – korzystali ze skali podatkowej lub ryczałtu.
„W obecnym stanie prawnym osoby prywatne wynajmujące mieszkania mogą rozliczać z Urzędem Skarbowym albo według skali podatkowej albo płacąc ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.” – przypomina mecenas Andrzej Bałaga.
Skala podatkowa a ryczałt
- W przypadku korzystania z opodatkowania na zasadach ogólnych płacą podatek 17% lub 32% w zależności od wysokości osiąganych dochodów.
Ten sposób pozwala na „odbijanie” kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania – czyli na przykład nakładów poniesionych na remont, wyposażenie mieszkania, a nawet kredytu zaciągniętego na jego zakup. Pozwala to na znaczne zmniejszenie kwoty podatku do zapłaty.
- Drugą możliwością jest ryczałt – tutaj opodatkowaniu podlega wyłącznie przychód.
Stawka – 8.5% i 12.5% ustalana jest na podstawie jego wysokości – odpowiednio do stu tysięcy złotych i powyżej tej kwoty. Co prawda wydaje się niższa, ale korzystanie z ryczałtu wyklucza odliczenie kosztów ponoszonych w związku z posiadaniem mieszkania takich jak w przypadku skali podatkowej.
Od 2022 roku wynajmujący będą mogli rozliczać się wyłącznie za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – z brakiem możliwości odliczeń podatkowych, w tym kosztów i amortyzacji lokali mieszkalnych.
Brak wyboru
Może doprowadzić to do tego, że zmniejszy się ilość wynajmowanych mieszkań, będą w gorszym stanie lub stawki za wynajem będą jeszcze wyższe. W tej chwili trudno dywagować, który z tych scenariuszy się spełni.
Polski Ład
To sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości, który ma być kompleksową strategią przezwyciężenia skutków pandemii. Ten plan „gospodarczej odbudowy”, jak mówią o nim rządzący, składa się z dziesięciu obszarów i dotyczy takich aspektów życia Polaków jak zdrowie, praca, kultura, rozwój, przedsiębiorczość czy czyste powietrze.
Zdaniem przedstawicieli Konfederacji Lewiatan nie będzie to jednak wielka obniżka podatków, a raczej znaczący wzrost kosztów ponoszonych przez Polaków.
Obecnie na zasadach ogólnych z najmu prywatnego rozlicza się około dwieście tysięcy osób i to w tę grupę najmocniej uderzy nowa ustawa, jeżeli wejdzie w życie.
Projekt został skierowany do konsultacji. Pierwsze czytanie jest planowane na posiedzeniu Sejmu tuż po wakacjach, aby proces legislacyjny zakończył się przed 30 listopada. Ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.