Luzowanie obostrzeń. Zaszczepieni poza limitami

Szef resortu zdrowia przedstawił kolejne zasady luzowania obostrzeń. Nowe wytyczne będą obowiązywały od 6 do 25 czerwca. Osoby zaszczepione zyskają nowe prawa.

Polska z liberalnymi obostrzeniami

Minister Zdrowia zwrócił uwagę na wzrost mobilności Polaków w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, który nie przekłada się na zwiększoną liczbę zakażeń, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość.  Podkreślił również, że na tle innych europejskich krajów, Polska w szybkim tempie stara się przywrócić wszystkie aspekty życia społecznego i gospodarczego:

Jesteśmy krajem, który ma stosunkowo liberalne obostrzenia. Jeśli popatrzymy na Francję, Niemcy czy Włochy, to ten poziom obostrzeń jest tam zdecydowanie większy, chociażby we Francji obowiązuje godzina policyjna (…) W Niemczech są cały czas zamknięte bary i restauracje oraz hotele.

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.

Lista wprowadzonych zmian

Od 6 do 25 czerwca będą obowiązywały nowe limity osób w poszczególnych miejscach:

  • przywrócona zostanie możliwość stacjonarnego organizowania targów i konferencji z limitem 1 os na 15m2,
  • sale zabaw dla dzieci zostaną ponownie otwarte z limitem wejść 1 os na 15m2,
  • zwiększy się limit osób biorących udział w imprezach i zgromadzeniach z 50 na 150 osób,
  • w transporcie zbiorowym będzie obowiązywać 75% limit osób i konieczność zakrywania ust i nosa.

Wciąż nie ma przyzwolenia na ponowne otwarcie dyskotek. Być może takie decyzje zostaną podjęte jeszcze przed wakacjami: „Trzeba w większym stopniu przypilnować reżimu sanitarnego, weryfikować limit osób. Rozmawiamy o tym kontekście 26 czerwca, żeby taką decyzję podjąć” – zapowiedział Niedzielski.

Zaszczepieni poza limitami

Polski rząd znalazł kolejny sposób na zmotywowanie społeczeństwa do przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19. Okazuje się, że do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione:

Jeśli ktoś jest zaszczepiony nie będzie liczony ani w limitach hotelowych, ani konferencyjnych, ani we wszystkich innych limitach, z którymi mamy do czynienia. Chcemy zachęcać w ten sposób do szczepień, bo ono będzie swego rodzaju przepustką do tego, żeby uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, gdzie mowa o limitach.

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.

Przykład: W chwili obecnej hotele mogą mieć zajęte obiekty w 50%. Przedsiębiorcy mogą więc wykorzystać nowe zasady, aby 50% limit przeznaczyć dla osób niezaszczepionych, a pozostałe 50% budynku zapełnić zaszczepionymi.

Nie zdziwmy się więc, kiedy szukając wakacyjnego noclegu zostaniemy zapytani, czy przyjęliśmy szczepionkę.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy