Luzowanie obostrzeń z profitami dla zaszczepionych

28 maja przypada kolejny etap luzowania obostrzeń. Będzie można zjeść posiłek w restauracji, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, czy pójść na siłownie. Trzeba jednak pamiętać o limitach, które wciąż obowiązują, ale nie dotyczą osób zaszczepionych. A to może przynieść wiele kuriozalnych sytuacji.

Co się zmieni

Już nie pod chmurką, czy w samochodzie, ale w cywilizowany sposób zjemy posiłek poza domem. Poniżej przedstawiamy listę zmian, które wchodzą w życie od dziś i będą obowiązywały do 5 czerwca.

  1. Bary i restauracje –można już wejść do środka budynku, jednak klienci mogą zająć tylko 50% miejsc. Między stolikami musi być zachowane 1,5 m odległości, chyba, że właściciele lokali zdecydują się na oddzielenie stolików przegrodą o wysokości minimum 1 metra.

  2. Imprezy okolicznościowe w lokalach – obowiązuje limit 50 osób, ale do tego grona nie są wliczane osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki.

  3. Siłownie, kluby fitness, solaria – obowiązuje limit – 1 os. na 15m2.

  4. Baseny i parki wodne – miłośnicy wodnego szaleństwa muszą uważać na limit 50% obłożenia obiektów. Spokojnie nie trzeba pływać ani opalać się w maseczce.

  5. Szkoły – wszyscy uczniowie pracują stacjonarnie.

  6. Imprezy sportowe – na świeżym powietrzu można organizować zgrupowania do 250 uczestników w jednej grupie. Do limitów nie wlicza się osób zaszczepionych.

  7. Kibice sportowi – na świeżym powietrzu obowiązuje limit 25% pojemności trybun. Wyjątkiem są dwa mecze towarzyskie piłkarskiej reprezentacji Polski, które odbywają się w ramach przygotowań do mistrzostw Europy. Pierwszy z nich przypada na 1 czerwca, kolejny tydzień później. W tym wypadku limit miejsc będzie wypełniony do 50%.

Zakaz tańców wciąż aktualny

Dyskoteki i kluby nocne nadal nie będą mogły udostępniać miejsca do tańczenia, z wyłączeniem sportowych klubów nocnych:

§ 9 ust.5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021

Do dnia 5 czerwca 2021 r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Zielone światło dla koncertów

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 maja 2021 roku, od 4 czerwca wszelka działalność twórcza, kulturalna, związana z rozrywką i rekreacją (90.0 PKD) jest dopuszczalna pod następującymi warunkami:

  • Na świeżym powietrzu – udostępnia się co drugie miejsce na widowni, jeśli są one numerowane. Liczba ta nie może przekroczyć 50% obłożenia danej przestrzeni. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni może przebywać maksymalnie 250 osób, przy zachowaniu 1,5 m odległości. Do limitów nie wlicza się osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki.

  • W pomieszczeniach zamkniętych – udostępnia się co drugie miejsce na widowni, ale nie więcej niż 50% liczby miejsc. W przypadku foteli nienumerowanych obowiązuje zasada 1 os. na 15 m2. Konieczne jest zasłanianie ust i nosa oraz zakaz spożywania posiłków i napojów.

Zmiany odnośnie organizacji koncertów są wynikiem rozmów Polskiej Izby Techniki Estradowej ITE, która zaapelowała o porozumienie w tej sprawie.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „OTWÓRZCIE KONCERTY! ŻĄDAMY RÓWNEGO TRAKTOWANIA! DOŚĆ NISZCZENIA POLSKIEJ KULTURY! #otworzciekoncerty #uwolnijciekulture #doscdyskryminacji”
Źródło: https://www.facebook.com/polskaizbatechnikiestradowej/

Luzowanie obostrzeń wraz z malejącymi wskaźnikami dziennych zakażeń cieszy. W ostatnich dniach plasują się poniżej 1000 zakażeń dziennie.  

Patrząc na wprowadzone zmiany, można zauważyć tendencję rządu do stosowania profitów dla osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki. Jak wynika z przytoczonych danych, nie wlicza się ich już do limitu uczestników spotkań rodzinnych takich jak wesela czy komunie. Nie wlicza się ich również do uczestników imprez kulturalnych na świeżym powietrzu.

Pytanie tylko, czy nikt nie użyje tego wkrótce jako chwytu marketingowego i tym sposobem nie będziemy czytać w ogłoszeniach – KONCERT TYLKO DLA ZASZCZEPIONYCH.  Dla organizatora przecież bardziej opłacalny, bo bez limitów.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy