Kupujący bardziej bezpieczni, ale mieszkania droższe
Przeskocz do sekcji:
Takie będą skutki nowych przepisów. Sejm przyjął nowelizację ustawy deweloperskiej. Zmiana prawa ma lepiej chronić osoby kupujące mieszkania i domy od firm deweloperskich. Jednak trzeba się liczyć tym, że ceny nieruchomości znów poszybują w górę.
Nowelizacja ustawy
Pod koniec kwietnia sejm uchwalił ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Celem nowych rozwiązań jest zwiększenie ochrony osób kupujących w przypadku upadku firmy deweloperskiej lub bankructwa banku. Na stronie gov.pl możemy przeczytać o najważniejszych rozwiązaniach:
- Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będą zasilały składki płacone przez deweloperów:
- w przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 2 proc.;
- w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 0,2 proc.;
- faktyczna wysokość stawki będzie określana w rozporządzeniu, co zapewni elastyczność oraz możliwość odpowiedniego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe;
- składka na Fundusz odprowadzana będzie przez dewelopera od wpłat dokonywanych przez nabywcę na Mieszkaniowy Rachunek Powierniczy (MRP).
- Nabywca nowego mieszkalnia będzie mógł odmówić dokonania odbioru ze względu na istotne wady lokalu.
- Doprecyzowano procedurę odbioru mieszkania wraz z określeniem konsekwencji nieusunięcia wady w wyznaczonym przez konsumenta terminie.
- Deweloper będzie miał obowiązek przekazać prospekt informacyjny osobie kupującej mieszkanie.
- Dotychczas prospekt był wydawany na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej.
- Określono prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej w przypadku ogłoszenia upadłości banku prowadzącego MRP.
- Doprecyzowano:
- zasady dokonywania przez nabywcę wpłat na MRP;
- przepisy dotyczące zasad uprawnień kontrolnych banku oraz zasad dokonywania wypłat z MRP na rzecz dewelopera.
- Zaproponowane rozwiązania oznaczają, że bez względu na wybrany przez dewelopera rodzaj MRP – do niego bowiem należy ta decyzja – osoba kupująca mieszkanie otrzyma gwarancję bezpieczeństwa swoich środków na takim samym poziomie.
Co z cenami mieszkań?
Autorem zmian jest UOKIK. W ubiegłym roku urząd uspokajał, że ceny mieszkań nie wzrosną. W wywiadzie dla prawo.pl prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta stwierdza:
,,Nie spodziewamy się wzrostu cen mieszkań z powodu wprowadzenia nowych przepisów – oczekujemy jednak zwiększania zakresu ochrony nabywców lokali. Uważam, że deweloperzy niepotrzebnie straszą klientów podwyższaniem cen mieszkań po wejściu w życie ustawy”.
Jednak ludzie z branży oraz prawnicy wskazują, że nowe przepisy spowodują wzrost cen nieruchomości. Po prostu deweloperzy przeniosą koszty związane z wprowadzeniem DFG na klientów nabywający nieruchomości.