Książka zbrodniarza bestsellerem w Polsce

„Mein Kampf” Adolfa Hitlera w XXI wieku zdobywa nowe grono czytelników. Ta kontrowersyjna pozycja podbija również szczyty rankingów czytelności. Wzmożone zainteresowanie potwierdzają media, a sami czytelnicy potwierdzenie znajdą na półkach księgarni. Jak do tego doszło i czy jest to powód do zmartwień?

Wydawnictwo Bellona odpowiedzialne

Początek roku literatury o charakterze historycznym zdecydowanie należy do „Mein Kampf. Edycja Krytyczna”. Książka ta jest przekładem książki Hitlera na język polski wraz z krytycznym komentarzem profesora i tłumacza Eugeniusza Króla.

Jak możemy przeczytać na okładce, pozycja ta nadal „przedstawia przed sobą pewien potencjał emocjonalny i sposób rozumowania atrakcyjny dla odbiorców pozbawionych zmysłu autorefleksji i krytycyzmu. Książka ta stanowi bowiem sugestywne studium nienawiści zbudowanej na rasizmie i skrajnym nacjonalizmie.”

Na niektórych forach internetowych publikacja Hitlera widnieje jako bestseller w kategorii książek historycznych. Jak to skomentować?

Kontrowersyjne okazje

Część krytyków literackich zwraca uwagę na zbrodniczy charakter treści książki i wyraża obawę co do jej popularności, która nie słabnie mimo zaporowej ceny oscylującej wokół stu złotych. Pojawiają się jednak promocje a wraz z nimi pytanie, czy taka książka powinna być dostępna na tak szeroką skalę?

Nazizm sposobem na biznes w XXI wieku?

Polski rynek publikacji historycznych w dużej mierze opiera się na tematach z okresu II wojny światowej. Szczególnie reżimu Adolfa Hitlera oraz Józefa Stalina.

Być może odpowiedź na pytanie, co było kluczem do sukcesu książki przywódcy nazistowskich Niemiec, ukryta jest w samym opisie książki. Na stronie wydawnictwa Bellona można przeczytać:

„Po upadku reżimu hitlerowskiego Mein Kampf w wielu krajach została zakazana. Nowa edycja niemiecka ukazała się dopiero w 2016 roku. Polskie wydanie tej książki jest zatem drugą edycją naukową na świecie.”

Brak takiej naukowej publikacji na rynku, który chętnie przyjmuje kolejne książki w tej tematyce zdaje się być luką, którą opłaca się wypełnić.

Opłacalność ta nie jest jednak jedynie finansowa. Krytyczne komentarze do manifestu ideologii nazizmu są niezbędne do pogłębionego zrozumienia myśli autora oraz odpowiedniego przeanalizowania tekstu wypełnionego nienawiścią i propagandą.


Źródło fot. unsplash.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy