Ksenofobiczne ataki na Polaków w Islandii

Seria ataków o charakterze ksenofobicznym wymierzona w Polonię. W Islandii nasi rodacy są obwiniani o wzrost zakażeń na wyspie. Szybka interwencja strony polskiej i islandzkiej napawa optymizmem, jednak ta sytuacja przypomina o ukrytych negatywnych skutkach społecznych pandemii.

Polacy obwiniani o rozprzestrzenianie się COVID – 19

Od jakiegoś czasu do polskich mediów przebijają się informacje o dyskryminacji Polonii za granicą. Ma to mieć związek z trwającą ponad rok pandemią wirusa Sars CoV -2. Sprawa ujrzała światło dzienne, kiedy na problem zwróciła uwagę polska ambasada oraz Minister Spraw Zagranicznych Islandii. Czekamy na komentarz ambasady w tej sprawie.

Reakcja lokalnych i polskich władz

W odpowiedzi na ataki zorganizowano spotkanie na linii polska Ambasada – islandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Podczas rozmów poruszono temat dyskryminacji i przejawów ksenofobii wobec Polaków oraz społecznego wpływu pandemii na obywateli. Strona polska wyraziła duże zaniepokojenie pojawiającymi się oskarżeniami wobec Polaków, które obwiniają naszych rodaków za wzrost liczby zakażeń. Minister w odpowiedzi na sygnały docierające ze strony polskiej zapewnił, że w Islandii nie ma miejsca na dyskryminację mniejszości w związku z pandemią COVID – 19.

„Epidemia ujawniła wiele dobrych, ale też i złych cech naszego narodu. Jedną z nich jest przypisywanie winy za infekcje, które w ostatnich tygodniach dotknęły mieszkańców Islandii, osobom obcego pochodzenia. Nie możemy tolerować dyskryminacji ludzi na takiej podstawie, ponieważ wirus nie jest związany z cechą narodowości. Polonia w tym kraju nie tylko stała się wartościową częścią społeczeństwa islandzkiego, zwiększając jego różnorodność, ale także przyczyniła się do znacznego rozwoju gospodarczego, dlatego negatywne opinie o niej wygłaszane w ostatnim czasie są krzywdzące i niesprawiedliwe”

— Guðlaugur Þór Þórðarson, Minister Spraw Zagranicznych Islandii

„Pokonajmy razem koronawirusa”

To tylko jedno z haseł pod którymi różne grupy społeczne apelują o solidarność w walce z pandemią. Choroba nie wybiera ludzi przez wzgląd na ich pochodzenie czy rasę. Każde ataki o charakterze ksenofobicznym należy traktować poważnie, gdyż mogą one doprowadzić do tragedii i realnego zagrożenia życia ofiar. Reakcja władz Islandii uspokaja, gdyż jest stanowcza i natychmiastowa.

Pamiętajmy, aby nie bagatelizować tego typu dyskryminacji i zgłaszać jej przejawy odpowiednim służbom.


Źródło fot.: Facebook /pliniceland

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy