Hotelarze ratują majówkę

Przeskocz do sekcji:

Branża znalazła sposób na przyjmowanie gości. Choć rząd zapowiedział wzmożone kontrole, nie trzeba specjalnie szukać, by znaleźć nocleg na majówkę. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem hotele w kraju będą zamknięte przynajmniej do 3 maja. 

Branża hotelarska łudziła się, że politycy pozwolą im ponownie wrócić do pracy tuż po weekendzie majowym, czyli 4 maja. Adam Niedzielski podczas rozmowy z Radiem Zet nie pozostawił jednak wątpliwości. Trzeba będzie na to poczekać dłużej. Zapowiedział, że priorytetem dla rządu jest otwarcie szkół, a „dopiero w następnej kolejności będą pewnie przywrócone drobne usługi, później handel wielkopowierzchniowy, i gdzieś w perspektywie pojawiają się także hotele, a na końcu restauracje i fitness”. 

Marek Łuczyński, prezes polskiej Izby Hotelarzy przedstawił na łamach money.pl konsekwencje takich decyzji: 

„Nie oszukujmy się. Majówka i tak się odbędzie. Polacy wyjadą. Do kwater prywatnych, condohoteli czy aparthoteli. Są już liczne rezerwacje. Wielu, zwłaszcza właściciele prywatnych kwater, z nich nie zrezygnuje. I tak przyjmie gości. Zapowiedziane przez rząd kontrole nic tu nie zmienią. Jest szara strefa kwaterunkowa. Jeśli ktoś ma do 5 pokoi noclegowych, to nawet nie podlega kontroli sanepidu. Nie wierzę więc w te kontrole” – stwierdza.

Majówka jest możliwa 

Prezes PIH poszedł o krok dalej. Postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i ogłosił akcję „Otwieramy na majówkę”. Na stronie Izby można przeczytać ogłoszenie: 

„Celem inicjatywy „Otwieramy na majówkę” jest poprawa stanu zdrowia Polaków. Ten cel zamierzamy osiągnąć przez „masowe przebranżowienie” obiektów noclegowych na miejsca korzystania z usług ”para-medycznych” i leczniczych”. 

Wsparcia prawnego wszystkim hotelom, które chciałyby legalnie pracować udziela mecenas Anna Coban. W ramach pomocy prawnej PIH proponuje: 

  • Analizę dokumentacji wewnętrznej i statutowej obiektu noclegowego, żeby określić niezbędne zmiany w PKD, jak i w dokumentach wewnętrznych obiektu;
  • Pomoc w procesie rejestracji Podmiotu Wykonującego Działalność Leczniczą albo paramedyczną;
  • Uruchomienie usług prozdrowotnych.

Inicjatorzy akcji zaznaczają, że wszystkie podejmowane na rzecz klientów działania będą realizowane w ścisłym reżimie sanitarnym, w oparciu o dokument „Bezpieczna Gościnność Usługowa”.

 

Ogłoszona decyzja rządu ma powstrzymać Polaków przed wyjazdami w czasie długiego, majowego weekendu. Chociaż nie ma formalnych przeszkód, aby wyjechać za granicę, to jednak trzeba się liczyć z tym, że pobyt może wiązać się z odbyciem kwarantanny jak np. na Słowacji. 

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy