Gdy przestępcy przejmą nasze konto na Facebooku – co robić?

Kiedy zauważą Państwo lub dostaniecie informację od znajomych z Facebook’a, że z Waszego konta rozsyłane są bez waszej wiedzy i zgody rekomendacje do przestępczych stron, lub zamieszczane niechciane informacje (czasem obelżywe, kompromitujące itp.) trzeba przystąpić do działania. Sprawa jest trudna, choć nie beznadziejna.

Pamiętajmy, że złamanie naszych zabezpieczeń może skutkować także stratami finansowymi np. przejęcie danych, numerów kont, informacji tajnych itp.

1. Po pierwsze – natychmiast trzeba zmienić hasła – na inne i „silniejsze”.  Dotyczy to zarówno haseł na Facebooku i innych kontach, do których dane sprawca może odszukać np. w naszych konwersacjach na komunikatorze Facebook Messenger. Co bardzo ważne należy zmienić hasła również na naszym routerze. Operatorzy niestety chronią nas coraz słabiej.

2. Po drugie – należy zawiadomić samego Facebook’a. Niestety kontakt z pracownikami jest utrudniony, bo automat sugeruje mam otwarcie i oznaczanie przestępczej strony. To jednak nie jest zbyt sensowne, bo samo wejście na taką stronę pociąga ryzyko załapania do laptopa czy komórki kolejnych wirusów lub robaków. Dlatego sugeruję, by znaleźć serduszko w prawym górnym rogu i opisać swój problem w zakładkę „przekaż opinię” – najlepiej powtórzyć to kilka razy.

3. Po trzecie – zgłosić włamanie na Policję. Odradzam szukanie kontaktu osobistego na posterunku czy telefonicznego, ale zgłoszenie sprawy (nawet więcej niż jeden raz) na formularzu dotyczącym przestępstw internetowych. Po wejściu na stronę Policji znajdą państwo taki wniosek.

4. Po czwarte – polecam zakup dobrego, płatnego programu antywirusowego. W internecie jest sporo rankingów internetowych zabezpieczeń – co może pomóc wybrać ten najlepszy, dopasowany do naszych potrzeb. W sytuacji ataku u producenta oprogramowania można zgłosić włamanie, nietypowe zawirusowanie oraz prosić o pomoc. Z doświadczenia wiem, że w przypadku dobrych firm podejmują działania ratunkowe.

Ostatnio opisałam mój osobisty przykład przejęcia konta na FB. Po zastosowaniu powyższych działań po dwóch dniach przestępcza strona replikowana z mojego profilu została zablokowana. Które z tych działań okazało się najskuteczniejsze? – tego niestety nie umiem stwierdzić. Czy sprawa się nie powtórzy – też nie wiem. Ale nie ma nic gorszego niż opuścić ręce i pozwolić bezczelnym hackerom działać.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy