Czy unijne weto zostanie zniesione?

To pomysł szefa niemieckiej dyplomacji. MSZ Heiko Mass zapowiada, że jego kraj będzie dążył do zniesienia prawa weta na rzecz podejmowania decyzji większością głosów. Wygląda na to, że Niemcy nie przestają forsować swoich interesów w UE.

Szef niemieckiego MSZ nie owija w bawełnę

Trzeba jasno powiedzieć, że Niemcy chcą realizować swoją politykę kosztem innych państw Wspólnoty. Jak cytuje dw.com.pl Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass stwierdził, że

,,Nie możemy już dłużej pozwalać na to, byśmy byli zakładnikami tych, którzy swoim wetem paraliżują europejską politykę zagraniczną. (…) Stawką jest zdolność Europy do działania. Fakt, że poszczególne kraje regularnie blokują decyzje dotyczące polityki zagranicznej, zagraża spójności Europy. Dlatego też musimy otwarcie powiedzieć: weto musi zniknąć. Nawet, jeśli miałoby to oznaczać, że Niemcy mogłyby zostać przegłosowane.”

Wypowiedź szefa niemieckiej dyplomacji skomentował na Twitterze wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.

Berlin ostro gra o swoje

Mechanizm weta został wprowadzony wewnątrz Unii Europejskiej właśnie po to, by chronić mniejsze i słabsze państwa przed dyktatem państw dominujących. A do takich bez wątpienia należą Niemcy.

Ostatnie przykłady jak niemieckie zaangażowanie w projekt Nord Stream 2, (który zmniejsza bezpieczeństwo Europy), umowa inwestycyjna z Chinami czy zakup szczepionek z naruszeniem unijnego programu kontraktowania preparatów, jasno pokazują, że w realizacji swoich interesów nasz zachodni sąsiad nie patrzy na pozostałych członków Wspólnoty.

Kto wspiera interesy niemieckie?

Znamienne jest kto z polskich polityków opowiada się za interesami naszych sąsiadów, wbrew interesom Polski.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy