Czy Polacy są za Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet? Wyniki pierwszych sondaży [ZOOM] 

Niemal 70% obywateli jest przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Stąd można wnioskować, że Polacy popierają strajk. Co jednak z wulgarnym charakterem manifestacji i nowymi postulatami strajkujących?

 

Szereg internetowych portali informacyjnych, w tym między innymi onet.pl czy wirtualnapolska.pl zleciło sondażowniom analizy nastrojów społecznych wywołanych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 22.10.20 r.

Art. 4a ust. 1 pkt 2

ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (…) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.”

Czy popieramy wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

Źródło: www.trybunał.gov.pl

Jak widać, decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest w opinii publicznej bardzo kontrowersyjna. Po zsumowaniu kategorii „raczej źle” oraz „zdecydowanie źle” możemy wnioskować, że ponad 65,9 % społeczeństwa krytycznie patrzy na naruszenie „kompromisu aborcyjnego”.

Protesty w okresie pandemii 

Źródło: oprac. własne za IBRiS dla wp.pl

Badania pokazują, że Polacy mimo obecnej sytuacji epidemicznej popierają strajki na ulicach. Mniej niż 10 % osób wyraża niezdecydowanie zarówno w stosunku do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego jak i protestów. 

Ogólnopolski Strajk Kobiet – postulaty

Główny koordynator protestów (OSK) przygotował serie postulatów, jakie wysuwają wobec rządzących. Poniżej zamieszczam ich oryginalną treść. 

Źródło: FB/OSK

Wiele z nim wykracza poza kwestię aborcji. Jak widać, koordynatorzy protestów tworzą Radę Konsultacyjną. Warto bliżej przyjrzeć się tym postulatom oraz wypowiedziom ich liderów. Nasuwa się pytanie, na ile strajki są wyrazem oburzenia społeczeństwa w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, a na ile są atakiem politycznym wymierzonym przez opozycję w obóz rządzący? Polityczny wydźwięk protestu zdają się potwierdzać między innymi wyniki sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski:

„Z danych wynika, że olbrzymi wpływ na opinię o protestach mają sympatie polityczne. Radykalnymi przeciwnikami protestów są wyborcy PiS (86 proc. na „nie”) oraz osoby, które głosowały na Andrzeja Dudę (80 proc.). Zupełnie odmiennego zdania są wyborcy Platformy Obywatelskiej (86 proc. popiera protesty podczas pandemii), elektorat Lewicy (69 proc.) oraz  Konfederacji  (81 proc.).”

Źródło: Strajk Kobiet i protesty uliczne. Sondaż wskazuje zaskakujących sojuszników, wp.pl

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy