Covid w odwrocie podczas wakacji

Od 26 czerwca aż do odwołania obowiązują nowe regulacje. To może być bardzo udany wypoczynek, ponieważ zniesiono wiele dotychczasowych ograniczeń. Przestrzegamy jednak na co uważać, aby nie dać się zwieść wakacyjnym oszustom czyhającym w turystycznych zakątkach Polski.

Limity w transporcie zbiorowym zostają zniesione, co oznacza, że łatwiej będzie można zdobyć bilet na pociąg na najbardziej oblegane trasy jak te łączące południe z północą Polski. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku przewozu osób autokarem.

W przypadku podróży zagranicznych musimy się wciąż liczyć z ograniczeniami. Swobodne przekraczanie granic dotyczy tylko osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki. Pozostałe osoby po powrocie do Polski, muszą mieć wykonany test na Covid-19 ważny 48h od wykonania. W przeciwnym razie będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna.

Inne wakacyjne zmiany, o których można przeczytać na stronie gov.pl to:

  • możliwość organizacji dyskotek – maksymalnie 150 osób;
  • imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób;
  • zgromadzenia – maksymalnie 150 osób;
  • wesołe miasteczka – maksymalnie 75% obłożenia.
  • kina i teatry – maksymalnie 75% obłożenia;
  • hotele – maksymalnie 75% zajętych pokoi (limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia);
  • restauracje – maksymalnie 75% obłożenia;
  • widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50% obłożenia;
  • świątynie – maksymalnie 75% obłożenia.

Żadne limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych

Uwaga na oszustów

Niezależnie jaki kierunek podróży wybierzemy, bądźmy szczególnie czujni. Na każdym kroku planowania wypoczynku, możemy spotkać naciągaczy. Nawet podczas zabawy.

Źródło:https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/190479,Chron-sie-przed-oszustwami-wakacyjnymi-i-biletowymi.html

„W trzy kubki” – to tylko jeden z przykładów oszustwa. Co roku, szczególnie nad morzem, można spotkać osobę, szczelnie otoczoną grupą obserwatorów, która proponuje szybki zarobek. Reguły gry są proste. Trzy kubeczki, pod jednym z nich ukryty jakiś przedmiot. Kto wskaże jego aktualne miejsce, wygrywa 100 zł. Jeśli to się nie uda, tyle samo traci.  Na naszych oczach widzimy ile osób wygrywa, dlatego nie brakuje chętnych. Proszę uważać! W tej zabawie wygrywają tylko i wyłącznie podstawione osoby. 

Jak podaje puck.naszemiasto.pl, w ubiegłym roku śledczy przedstawili zarzuty 37-latkowi przyłapanemu na deptaku we Władysławowie, którego posądzono o urządzanie gry hazardowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.  Mimo patroli policji i straży miejskiej naciągaczy na polskich plażach nie brakuje.

Bądźmy czujni. To mogą być bardzo udane wakacje pod warunkiem, że będziemy sprytniejsi od czyhających oszustów. Już wkrótce opublikujemy poradnik na temat wakacyjnych zagrożeń.   

źródło fot. unsplash.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy