Co się stało w Lubinie?

Prokuratura Okręgowa w Łodzi przejmuje śledztwo w sprawie śmierci 34- latka z Lubina. Mężczyzna zmarł po interwencji policji. W tej tragedii są znaki zapytania i różne wersje, dlatego rodzina jest zdeterminowana, by wszystko zostało bezstronnie wyjaśnione do końca.

Śmierć

Lubińscy policjanci zostali wezwani na interwencję do agresywnego mężczyzny. Jak podają media, Bartosz S. miał rzucać kamieniami w okna. Matka mężczyzny zadzwoniła na policję i poinformowała o tym, że syn nadużywa narkotyków. Funkcjonariusze obezwładnili pobudzonego agresora i został on przewieziony na SOR. Dwie godziny później poinformowano Komendę policji o zgonie.  Przebieg interwencji policja opublikowała na swojej stronie.

Śledztwo w sprawie śmierci Bartosza S. prowadziła Prokuratura z Lubina. W związku z medialnym szumem prokuratura wydała komunikat nt. kierunku śledztwa.

Jak poinformowali prokuratorzy, śledztwo jest sprawie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci mężczyzny oraz przekroczenia uprawnień służbowych przez funkcjonariuszy policji podejmujących wobec niego interwencję. Prokuratura nie przekazuje szerszych informacji w zakresie aktualnych ustaleń czy wyników sekcji zwłok. Tłumaczą to dobrem prowadzonego postępowania.

Na wniosek skierowany do Prokuratury Krajowej śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Rozbieżności

W sprawie pojawiają się dwie wersje dotyczące zgonu Bartosza S. Jedna, że zmarł dwie godziny po przewiezieniu do szpitala i druga, która pojawiła się na Twitterze posła opozycji.

Zamieszki

Do sieci trafiło amatorskie nagranie z zatrzymania mężczyzny. Wywołało ono skrajne emocje i kilka dni po tragedii przed komendą policji w Lubinie zebrali się protestujący. Doszło do zamieszek. Informację o manifestacji i zatrzymaniu około 60 jej uczestników zamieściła na stronie dolnośląska policja. W większości usłyszeli już oni zarzuty m.in. za czynną napaść na policjanta, znieważenie oraz naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, a także uszkodzenie mienia.

Jak informuje Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu, Prokuratura Rejonowa w Lubinie wystosowała do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania w stosunku do 8 osób.  Ze szczegółami można zapoznać się na tutaj.

Wiele emocji i ocen

Sprawą śmierci mieszkańca Lubina zajmie się z urzędu Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zastępca Hanna Machińska skomentowała sprawę na Twitterze.

Pytanie tylko czy ta opinia w toku trwającego śledztwa nie jest przedwczesna.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy