Co 3-ci polski użytkownik FB, uważa go za pewne źródło wiedzy!? RAPORT Z BADAŃ

W jaki sposób obecnie Polacy gromadzą wiedzę o świecie? Czy ogólnoświatowy potentat social mediów – Facebook – może być źródłem obiektywnej wiedzy o świecie? Sprawdziliśmy to pośród aktywnych użytkowników FB w Polsce. Przedstawiamy wyniki naszych badań wykonanych przez sondażownię IBRiS. 

Według danych IBRiS, w Polsce z Facebooka korzysta nawet 60% użytkowników. Taki potencjał, komunikacyjnego medium (pierwotnie neutralnego), może być wykorzystywany na wiele sposobów. Jednym z zagrożeń wynikających z popularności FB, jest rozpowszechnianie na globalną skalę fake news’ów. Pandemia jeszcze wyraźniej pokazała ich siłę oddziaływania oraz łatwość zakłamywania rzeczywistości. Wspominaliśmy już o tym między innymi w poniższych artykułach:

obowiązkowym szczepieniu na Covid-19


o sile dezinformacji, 


o odwołaniu pasterki w Boże Narodzenie,

o ogromnym zasięgu wypowiedzi celebrytów.

Aby sprawdzić czy nasze przypuszczenia, że Facebook, z uwagi na szeroką ofertę narzędzi, może być głównym źródłem wiedzy o świecie, zleciliśmy Instytutowi Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) przeprowadzenie badań wśród polskich użytkowników Facebooka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wyniki badania. 


Źródło: IBRiS dla patrznaręce.pl

Wyniki badań potwierdzają nasze założenia i analizy. Pandemia spowodowała zwiększenie ilości czasu spędzanego na telefonie, z czym wiąże się większy zasięg informacji dostępnych na Facebooku. Według badań, FB może być źródłem informacji o świecie. Jednak wciąż najważniejszą dla użytkowników funkcją jest komunikacja. 

Dla co trzeciego polskiego fejsbukowicza, portal jest pewnym i obiektywnym źródłem wiedzy. Siła oddziaływania oraz zasięg Facebooka jest bezdyskusyjna. 

Naszym priorytetem musi być otwartość umysłu i świadomość czekających w sieci zagrożeń. Cyberprzestępczość to dla wielu wciąż nowość. Na Facebooku, jak i wszędzie w sieci możemy spotkać się z kłamstwem na każdy temat. 

Zalecamy rozwagę i uwrażliwiamy. Izolacja od ludzi z powodu pandemii nie zabezpiecza nas przed oszustwem i kradzieżą. Teraz nie wychodząc z domu, możemy zostać ofiarami przestępstwa.

Metodologia badań:


Źródło: IBRiS dla patrznaręce.pl

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy