CERT Polska ostrzega przed oszustwem na 500+

Od 1 lutego można składać nowe wnioski o świadczenie 500 plus.  Program cieszy się ogromną popularnością. Ten fakt postanowili wykorzystać internetowi oszuści. CERT wydaje kolejny alert i przestrzega, aby nie stać się ofiarą phising’u. 

Przestrzegamy internautów przed kolejną metodą na wyłudzanie danych. 

Oszuści podszyli się pod serwis Wirtualna Polska. Opublikowali artykuł, który sugeruje czytelnikom, że program 500 plus zmienia swoją dotychczasową formułę. Zamiast pieniędzy, będzie realizowany w postaci bonów. 

Taki news z pewnością wzbudzi ogromne zainteresowanie wśród beneficjentów programu, tym bardziej, że zbliża się czas składania wniosków o dofinasowanie. Na to właśnie liczyli złodzieje danych. 

Aby przeczytać wspomniany materiał z portalu WP.PL w całości, trzeba zalogować się na swoim facebooku. Oczywiście jest to fałszywy panel, dzięki któremu cyberprzestępcy pozyskują dane do logowania. 

Przypomnijmy, że pod koniec 2020 roku w mediach rzeczywiście pojawiły się wiadomości o planowanej zmianie formule programu 500+. Jednak szybko zostały zdementowane przez Marlenę Maląg, Minister Pracy i Polityki Społecznej odpowiedzialnej za realizację programu. 

CERT przestrzega o konsekwencjach wyłudzenia naszych danych (tzw. phising). Logując się zgodnie ze wskazówkami oszustów jesteś narażony na: 

  • całkowicie przejęcie konta społecznościowego,
  • przejęcie prywatnej korespondencji i zdjęć,
  • podszywanie się pod ciebie i wyłudzanie pieniędzy od znajomych,
  • wysyłanie wirusów.

Zapamiętaj! 
  • Chroń swoje konto, stosując uwierzytelnienie dwuskładnikowe opisane tutaj 
  • Sprawdzaj adres domeny pochodzącej informacji – w opisywanej sytuacji, w adresie strony nie widniała nazwa odnosząca się do Wirtualnej Polski (wp.pl) tylko zupełnie inny twór – wiadomoscinewsy.live  

Jak podkreśla CERT, schemat tego oszustwa wciąż się powtarza. Oszuści wykorzystują newsy, które na pewno wzbudzą ogromne zainteresowanie. Jeśli zauważysz podejrzane treści, należy to koniecznie zgłosić pod wskazany adres: https://incydent.cert.pl 

* CERT Polska jest zespołem szybkiego reagowania i wykrywania wszelkich przejawów niebezpieczeństwa i łamania prawa w sieci.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy