Brak prądu – nowa” katastrofa cywilizacyjna”?

Światowe media obiegła informacja o wyłączeniu prądu w Pakistanie. Minister ds. energii uspokaja i mówi o walce ze skutkami awarii. Brak elektryczności to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego kraju. A czy Polacy są gotowi na taki kryzys?

Awaria jednego sektora- cierpią wszyscy

Pakistan to olbrzymie państwo. Kraj zamieszkuje ponad 200 milionów obywateli. W nocy z cały kraj pogrążył się w nocy z soboty (9.01) na niedzielę (10.01) w całkowitej ciemności.

Głos w sprawie zabrał na Twitterz pakistański Federalny minister ds. Energetyki, ropy naftowej i zasobów naturalnych – Omar Ayub Khan. W swojej relacji prosi, aby wszyscy zachowali spokój. Zaznacza także, że trwają prace nad zwalczeniem awarii oraz jej skutków.

Pakistańska awaria ostrzeżeniem dla innych państw

Ostatnio CBOS przeprowadził badanie, które dotyczyło tego, czego najbardziej boją się Polacy w czasach pandemii. Odpowiedź była prosta. Niemal co drugi Polak koncentruje się na kwestiach zdrowotnych. Jedynie 5% pytanych nie stwierdza żadnych obaw co do najbliższych miesięcy. Poniżej przedstawiam najczęściej poruszane przez respondentów zagadnienia.

źródło: CBOS, grudzień 2020; „Obawy Polaków w czasach pandemii”

W przypadku utraty energii elektrycznej na dużą skalę kraj staje się sparaliżowany. Nie chodzi jedynie o funkcjonowanie administracji czy części systemów obronnych. Brak elektryczności oznacza brak dostępu do kas fiskalnych i płatności bezgotówkowej, z uwagi na niesprawny terminal. Uniemożliwiona będzie pomoc np. osobie chorej na koronawirusa, która wymaga respiratora, a ten zasilany jest przecież na prąd.

Przy dłuższym przerwaniu dostawy prądu, załamanie gospodarcze to tylko kwestia czasu. W takiej sytuacji kryzys przeżyje nie tylko gospodarka transakcyjna, ale i firmy pracujące w trybie zdalnym. Bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko gaz, ropa naftowa czy polityka i handel paliwami. Bardzo ważna jest właśnie elektryczność. Dlatego tak ważne jest posiadanie alternatywnych źródeł energii.

Naczelna Izba Kontroli sprawdziła sytuację

Z raportu NIK wynika, że przed Polską stoi jeszcze szereg wyzwań w zakresie polityki energetycznej. Wykazano między innymi, że:

  • brak jest stosownej strategii działań w administracji rządowej,
  • utrudnieniem w sprawnym prowadzeniu skutecznych rozwiązań są zaostrzające się kryteria ekologiczne Unii Europejskiej,
  • występuje duża zmienność regulacji prawnych, które wpływają na decyzje inwestycyjne,
  • istnieje szereg trudności i znaczne opóźnienia przy realizacji niektórych inwestycji.

Te oraz inne czynniki rodzą ryzyko braku pokrycia pełnych potrzeb gospodarki na energię elektryczną. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy