Autonomiczna broń – nowe zagrożenie.

Izrael umieszcza półautonomicznego robota z karabinem maszynowym na granicy z Gazą. Takie działania prowokują pytania o rolę autonomicznej broni na polu bitwy. Jakie idą za tym konsekwencje etyczne?

Izrael stał się pionierem nie tylko w akcji szczepień na COVID-19, ale także we wprowadzaniu autonomicznych lub półautonomicznych broni. Podczas majowego konfliktu z Hamasem w Gazie wykorzystał w walce rój dronów. To nowy sposób działań militarnych, który powinien być sygnałem alarmowym dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, aby złagodzić ryzyko, jakie ta broń stwarza dla obrony narodowej i globalnej stabilności.

„iRobot z karabinem”

Izrael rozmieścił też półautonomicznego robota nazwanego „Jaguar” wzdłuż granicy z Gazą, aby pomagał żołnierzom podczas patrolu. Robot został opracowany przez Israel Aerospace Industries. Ma sześciokołowe podwozie i jest wyposażony w karabin maszynowy MAG 7,62 mm. Posiada również kamery o wysokiej rozdzielczości, mocne reflektory, najnowocześniejsze nadajniki komunikacyjne i zdalnie sterowany system PA.

Maszyna przypominający czołg, który potrafi samotransportować się do wyznaczonego miejsca. Jest w stanie także wykrywać i omijać przeszkody, wykorzystując dziesiątki czujników i zaawansowany system jazdy. Co więcej, może ulec samozniszczeniu, jeśli wpadnie w ręce wroga.

„Przeprowadziliśmy przełomowy rozwój technologiczny w postaci niezależnego robota, który zmniejsza kontakt naszego żołnierza z wrogiem i zapobiega zagrożeniom życia ludzkiego. Potrafi nawet sam się ładować, prawie jak iRobot” – zauważa ppłk Nathan Kuperstein, szef Autonomii i Robotyki w Siłach Obronnych Izraela, dla The Defense Post.

Nie twórzmy nowych narzędzi zabijania

Future of Life Institute wyraził swoje obawy co do rozwoju autonomicznego i półautonomicznego uzbrojenia. W liście otwartym zaznaczył, że takie rozwiązania nie powinny być wdrażane w celu zastąpienia żołnierzy w militarnych misjach.

Organizacja zwróciła uwagę, że dalszy rozwój większej liczby robotów wojskowych może doprowadzić do globalnego wyścigu zbrojeń AI a nowa technologia walki stanie się łatwiejsza i tańsza w masowej produkcji. Ostrzegł również, że terroryści, dyktatorzy i watażkowie mogą być zainteresowani takim sprzętem i użyć go przeciwko wojsku.

„Broń autonomiczna jest idealna do zadań takich jak zabójstwa, destabilizacja narodów, ujarzmianie populacji i selektywne zabijanie określonej grupy etnicznej. Dlatego wierzymy, że wojskowy wyścig zbrojeń nie jest korzystny dla ludzkości. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym sztuczna inteligencja może sprawić, że pola bitwy będą bezpieczniejsze dla ludzi, zwłaszcza cywilów, bez tworzenia nowych narzędzi do zabijania ludzi”. – stwierdza Future of Life Institute.

źródło fot. kadr z załączonego nagrania YouTube z kanału Benjamin Edelman

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy