Atak na zabytkowy Kościół w Warszawie

Od pewnego czasu kościoły w Polsce stały się celem ataków. Wandale niszczą często zabytkowe ściany i drzwi tych obiektów. Co jest powodem takich działań? Czy ataki to efekt trwających protestów przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji?

Kolejny atak na świątynię

Do aktu wandalizmu doszło kilka dni temu, w nocy. 

„Nieznani sprawcy weszli na teren przyległy do kościoła pw. św. Augustyna i czerwoną farbą pomalowali drzwi wejściowe, powierzchnię przed drzwiami i ścianę.”komentuje oficer prasowy Komendy Rejonowej Policji komisarz Marta Suchowska.

Sprawą zajęła się grupa operacyjna od przestępstw przeciwko mieniu. Zabezpieczony monitoring umożliwił ustalenie tożsamości sprawców, którzy zostali już zatrzymani. Teraz zajmuje się nimi grupa z wydziału dochodzeniowo – śledczego. Czynności wobec sprawców są wykonywane przez warszawską prokuraturę okręgową. 

Ataki na Kościół

Zwróciliśmy się do Policji oraz Prokuratury Okręgowej w Warszawie po komentarz w sprawie. Zapytaliśmy również, ile podobnych incydentów miało miejsce w ostatnim czasie. 

Takie ataki mające miejsce w całej Polsce, opisywaliśmy już na naszym portalu. Części protestującym przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego nie przeszkadzał charakter budowli, które często są cennymi zabytkami. 

Kolor czerwony może sugerować, że ten akt wandalizmu jest związany ze Strajkiem Kobiet. A motywacją może być chęć wyrażenia niezadowolenia z wyroku TK. Jednak czy takie zachowanie, które w rzeczywistości jest łamaniem prawa powinno być tolerowane? 

Kluczem do sprawnie funkcjonującej demokracji jest dialog. Takie działania nie przysporzą przeciwnikom wyroku zwolenników wśród osób religijnych, a jedynie mogą zaostrzyć konflikt. 

Jak na razie nie wiadomo, czy dewastacja kościoła pw. św. Augustynajest związana z trwającymi protestami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Będziemy sprawę kontrolować.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy