Antycovidowa szczepionka przeciwzmarszczkowa

„Ryzyko tego, żeby w oficjalnym obiegu pojawiła się podróbka szczepionki praktycznie nie istnieje”. Tak stwierdził podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych minister zdrowia Adam Niedzielski. Kilka godzin później media poinformowały, że wykryto fałszywe preparaty w Polsce i w Meksyku.

Dodatkowo na oficjalnym koncie twitterowym akcji szczepień w Polsce mogliśmy zobaczyć komunikat dotyczący pojawiających się doniesień w sprawie fałszywych szczepionek. Można z niego wywnioskować, iż taka praktyka jest niemożliwa, gdyż „wszystkie dawki dystrybuowane w ramach NPS pochodzą od producenta i są pełnowartościowe”.

Szczepionki przeciwzmarszczkowe

Jak donosi Wall Street Journal (WSJ) firma Pfizer Inc. twierdzi, że zidentyfikowała w Meksyku i Polsce pierwsze potwierdzone przypadki sfałszowanych swojej wersji szczepionki Covid-19.

Fiolki zajęte przez władze w oddzielnych dochodzeniach zostały przetestowane przez firmę i potwierdzono, że zawierają fałszywą substancję. Te znalezione w Meksyku miały fałszywe również etykiety, a te przejęte przez polskie służby były prawdopodobnie środkiem przeciwzmarszczkowym.

„Jesteśmy świadomi, że w tego typu środowisku – napędzanym łatwością i wygodą handlu elektronicznego oraz anonimowością zapewnianą przez Internet – nastąpi wzrost rozpowszechnienia oszustw, podrabiania i innej nielegalnej działalności związanej ze szczepionkami przeciw COVID-19” – powiedział rzecznik Pfizera dla ABC News.

Z doniesień prasowych wynika, że około 80 osób w meksykańskiej klinice otrzymało fałszywą szczepionkę, wydając około 1000 USD na dawkę. Jak na razie wydaje się, że nie wyrządziły one żadnej szkody na zdrowiu pacjentów.

Oszuści fałszowali szczepionki za pomocą mikroskopijnych narzędzi i specjalnego światła. Meksykańscy urzędnicy oznajmili (WSJ), że zidentyfikowali podrobione szczepionki, sprawdzając fałszywe numery seryjne i daty ważności. Preparaty były przechowywane w lodówkach do piwa, a niektóre z nich zawierały tylko wodę destylowaną.

Pakiet antycovidowy za 100zł

Władze polskie stwierdziły, że nikt nie otrzymał sfałszowanej szczepionki, którą skonfiskowano w mieszkaniu mężczyzny, o którym informowała katowicka policja już w styczniu. Tego samego miesiąca złapano oszusta, który sprzedawał fałszywą szczepionkę w Wielkiej Brytanii za 160 funtów.

Firma Pfizer z łatwością zidentyfikowała podrobiony produkt, ponieważ oszust użył innych fiolek niż te, w których znajduje się prawdziwa szczepionka. Policja w katowickim lokalu znalazła identyczne fiolki z produktami przeciwzmarszczkowymi.

Już w styczniu śląska policja informowała, że policjanci Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji przy wsparciu Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach dokonali przeszukania pomieszczeń u mieszkańca Katowic.

Ogłoszenie dotyczyło oferty „nowej szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawki” oraz „Negatywne testy COVID-19”. „Analiza zgromadzonych materiałów pozwoliła wytypować 26-letniego programistę z Katowic” – czytamy w komunikacie.  

„Podejrzanemu przedstawiono dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy podrobienia dwóch dokumentów celu uzyskania korzyści majątkowej- zaświadczeń o negatywnym wyniku testu PCR na SARS-CoV-2” – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada- Dybek, dla PAP.

Za każde z podrobionych zaświadczeń 26-letni programista otrzymał po 100zł. Natomiast drugi zarzut dotyczy usiłowania oszustwa na szkodę 10 osób. Wprowadził on je w błąd zapewniając, iż posiada szczepionkę firmy Pfizer i może ją sprzedawać. 

Europol już na początku kwietnia ostrzegał, że gangi i kartele narkotykowe nauczyły się wykorzystywać pandemię i stanowią teraz bezprecedensowe zagrożenie.

„Widzimy, jak rośnie handel fałszywymi szczepionkami. Na początku (pandemii) nastąpił wzrost sprzedaży sfałszowanych preparatów odkażających i masek. Teraz widzimy, jak rośnie handel podrobionymi szczepionkami i domowymi zestawami testów (na Covid-19)”

— powiedziała Catherine De Bolle, szefowa Europolu

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy