,,Afera Podkarpacka”

Niebawem ruszy proces w ,,aferze podkarpackiej”. Przed sadem staną byli funkcjonariusze CBŚ i CBA. Grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat. Byli policjanci są oskarżeni o tworzenie parasola ochronnego nad grupą sutenerów. Chodzi o ukraińskich gangsterów, Aleksieja i Jewgenija R. Bracia w latach 90. zaczęli tworzyć na Podkarpaciu sieć agencji towarzyskich. Ich ,,biznes” działał swobodnie przez 16 lat.

Kto zasiądzie na ławie oskarżonych?

Przed wymiarem sprawiedliwości staną:

  • Krzysztof B. – były Naczelnik zarządu CBŚP w Rzeszowie,

i jego podwładni:

  • Daniel Ś. – były Naczelnik Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Rzeszowie CBŚP,
  • Damian W. – były Naczelnik Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Zarządu w Rzeszowie CBŚP,
  • Piotr J. – były Naczelnik Wydziału w Przemyślu Zarządu w Rzeszowie CBŚP.

Zarzuty postawiono też:

  • Ryszardowi J. – szefowi policyjnego Biura Spraw Wewnętrznych,

oraz także wywodzącemu się z policji:

  • Robertowi P. – był szefem delegatury CBA w Rzeszowie.

Zarzuty prokuratury

Między innymi chodzi o przyjmowanie łapówek i korzyści osobistych, przekraczanie uprawnień lub niedopełnianie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, ujawniania informacji służbowych objętych tajemnicą.

Większość zarzutów obejmuje lata 2014-2016.  Czyny zarzucane Danielowi Ś. sięgają roku 2000. W akcie oskarżenia są informacje o tym, że policjantów korumpowali bracia Aleksiej i Jewgenij R.  (skazani w 2018 roku za sutenerstwo, handel ludźmi i korupcję). W zamian za różne korzyści (nie tylko materialne) policjanci roztaczali parasol ochronny nad właścicielami agencji towarzyskich. Ze szczegółami dotyczącymi zarzutów można zapoznać się tutaj.

Dużo roboty

Wątek „afery podkarpackiej” badany przez małopolskich śledczych obejmuje kilkaset tomów akt. Sam akt oskarżenia liczy blisko 800 stron. Jak informuje Prokuratura Krajowa, część jawna aktu oskarżenia to 164 strony, natomiast uzasadnienie aktu oskarżenia o klauzuli „ściśle tajne” sporządzone zostało na 633 stronach.

Jak informuje portal Rp.pl proces może trwać bardzo długo. Małopolski Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wniósł o przesłuchanie 153 świadków i o odczytanie zeznań kolejnych 300. Spora część dowodów znajduje się w aktach niejawnych (z podsłuchów). Z tego powodu wokandy muszą być prowadzone w specjalnej sali.

Patryk Vega sfilmował aferę

Na początku września na ekrany kin wszedł film Patryka Vegi „Pętla”. Reżyser przedstawił tam swoją wizję dotyczącą afery podkarpackiej. Na premierze filmu pojawili się były policjant Daniel Ś. oraz bracia Aleksiej i Jewgenij R. Oskarżony Daniel Ś. twierdzi, że ,,afera podkarpacka to mistyfikacja służb i mediów”. Zapowiada napisanie książki na ten temat.


Zdjęcie tytułowe: Kadr z filmu „Pętla” w reżyserii Patryka Vegi.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy