Wielki powrót do szkół rozstrzygnięty?

Takiej sytuacji w jeszcze nie było. Niemal 100% polskich uczniów czeka z nadzieją, aż 18 stycznia polski rząd otworzy przed nimi wrota szkół. Dzieci chcą kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami. Rodzą się problemy natury emocjonalnej, o których pisaliśmy już tutaj.

Komu wierzyć? 

Minister Edukacji i Nauki zapowiedział na 8 stycznia konferencję, która miała rozwiać wszelkie wątpliwości. Tego samego dnia Minister Zdrowia – Adam Niedzielski zapowiedział, że najpóźniej decyzje poznamy do poniedziałku tj. 11 stycznia. Nietrudno nie zauważyć, że w sprawach kluczowych, którymi żyje Polska, brakuje jednolitego przekazu.

Zamiast zapowiadanej przez Przemysława Czarnka konferencji mamy poranną wypowiedź na łamach radia siódma9.pl. Kolejny raz nie padły żadne konkretne informacje. Minister wyjaśnił, że wytyczne związane z powrotem klas 1-3 szkoły podstawowej są od dawna przygotowane. Mowa między innymi o ścisłym reżimie sanitarnym, a nawet rozdzieleniu poszczególnych klas, tak aby lekcje były przeprowadzone w różnych częściach szkoły. Chodzi o maksymalne ograniczenie spotkań na korytarzu. W zaleceniach pojawiła się też informacja o wprowadzeniu systemu zmianowości. Dzieci miałyby przychodzić do szkoły rano lub popołudniu.

Słowa te od razu wywołały lawinę komentarzy na oficjalnej stronie MEiN na Facebook’u. Internauci wypomnieli ministrowi, że nie da się całkowicie rozdzielić uczniów. Nawet jeśli zostaną” rozsiane” po szkole, po zakończonych lekcjach i tak spotkają się na świetlicy w oczekiwaniu na rodziców.

źródło: https://www.facebook.com/ministerstwo.edukacji.nauki

„Gotowy jest harmonogram testów, które mają rozpocząć się w poniedziałek z wynikami pod koniec tygodnia. Jesteśmy także gotowi dlatego, że jesteśmy po wielu rozmowach. Dzisiaj wszystko zależy od tego, jakie będą kolejne wyniki zakażeń dziennych, a także jakie będą rekomendacje epidemiologów, które będą przekazywane premierowi, bo to on podejmuje ostateczną decyzję” – dodał minister Przemysław Czarnek.

Nadzieja na powrót?

W ostatnim tygodniu Ministerstwo Zdrowia odnotowywało powyżej 10 tysięcy dziennych zakażeń koronawirusem. Jeśli słowa ministra są wiążące, być może dzieci i ich rodziców czeka niespodzianka. W dzisiejszym raporcie mamy „tylko” 8 790 nowych zakażeń.

źródło: https://www.facebook.com/MZGOVPL [08.01.2021]

Jak poinformował, rzecznik rządu Piotr Müller, ostateczne decyzje zapadną podczas spotkania Rady Medycznej.

Zatem wszystko w rękach wirusologów! Im musimy patrzeć na ręce i pokładać nadzieję, że pod uwagę biorą również zdrowy rozwój emocjonalny dzieci.  

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy