„Nord Stream II nie jest zagrożeniem egzystencjalnym dla Polski”.

Rozmowa z redaktorem naczelnym biznesalert.pl Wojciechem Jakóbikiem, ekspertem w dziedzinie energetyki.

Marcin Baumann: Czy jest jeszcze możliwość zatrzymania budowy Nord Stream II? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Wojciech Jakóbik: Jedna decyzja rządu niemieckiego i budowa Nord Stream 2 staje. Obowiązujące i dodatkowe sankcje USA mogą jeszcze długo uniemożliwić dostawy. Wygląda jednak na to, że prędzej czy później może dojść do porozumienia normującego działanie Nord Stream 2 z uwzględnieniem interesów Ukrainy.

Marcin Baumann: Co grozi Polsce i jej sąsiadom w przypadku, jeśli budowa NSII zostanie ukończona? Co zyskują Niemcy oraz Rosja na tej inwestycji, a jakie straty ponoszą inne kraje?

Wojciech Jakóbik: Nord Stream 2 nie jest zagrożeniem egzystencjalnym dla Polski, która ma alternatywne źródła dostaw i nie można jej już zakręcić kurka z gazem. Ukraina jest w innej sytuacji, więc względy polityki wschodniej Polski oraz całej Unii Europejskiej nakazują ochronę jej interesów w tej sprawie. Natomiast Nord Stream 2 może utrudnić rozwój rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej działając na przekór wspólnej polityce dywersyfikacji dostaw gazu i zmniejszania zależności od Rosji.

Marcin Baumann: Jaka jest reakcja Unii Europejskiej wobec trwających prac przy kontrowersyjnym projekcie Nord Stream II?

Wojciech Jakóbik: Komisja Europejska nie może zatrzymać Nord Stream 2. Wsparta przez Polskę, Rumunię i innych krytyków tego projektu zrewidowała dyrektywę gazową po to, aby nałożyć kaganiec regulacyjny na ten projekt tak, aby nie mógł prowadzić do nadużyć Gazpromu zdiagnozowanych przez Komisję w śledztwie antymonopolowym. To minimum na jakie stać Komisję ograniczoną przez partykularne interesy niektórych państw członkowskich, w tym Niemiec.

Marcin Baumann: Czy gazociąg Baltic Pipe może być dobrą odpowiedzią na Niemiecko – Rosyjski rurociąg?

Wojciech Jakóbik: Baltic Pipe to odpowiedź na potrzeby polskiego rynku gazu oraz projekt o znaczeniu wspólnotowym Unii Europejskiej korzystny dla Danii oraz Norwegii. Powinien powstać niezależnie od rozwoju wypadków w Rosji czy Niemczech, bo zapewni długoterminowe dostawy gazu w atrakcyjnej cenie po zakończeniu kontraktu jamalskiego z Rosjanami. Jego skala jest jednak kilka razy mniejsza, bo Nord Stream 2 ma mieć przepustowość 55 mld me sześc., a Baltic Pipe – 10 mld m sześc.

Marcin Baumann: Czy napięte relacje z Białorusią oraz konflikt Rosji z Ukrainą mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne regionu w tym Polski?

Wojciech Jakóbik: To przede wszystkim w interesie Rosji jest utrzymanie bezpieczeństwa dostaw jej gazu i ropy do Europy, w tym Polski. Jeżeli nie będzie się wywiązywać przez jej awantury polityczne w regionie, klienci pójdą gdzie indziej. Polacy mają wybór.

Wojciech Jakóbik – Analityk sektora energetycznego. Absolwent politologii (licencjat) i stosunków międzynarodowych (magister). Wykładowca Kolegium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim. .

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy