Jak odśnieżyć swoje auto, aby nie dostać mandatu?

Śnieg – z jednej strony frajda dla dzieciaków, miłośników zaśnieżonych lasów i sportów zimowych. Z drugiej – trochę problemów logistycznych – odśnieżanie dróg, oblodzone tory. Kierowcy natomiast muszą przyłożyć się odśnieżając swoje auta, aby zrobić to zgodnie z przepisami. Inaczej grozi zimowy mandat w wysokości nawet 500 zł i 6 punktów karnych. Pamiętajmy, że nieodśnieżony samochód to zagrożenie na drodze dla kierowcy jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Garść przepisów

Każdy kierowca ma obowiązek dokładnie odśnieżyć swój pojazd przed rozpoczęciem jazdy. Wynika to w przepisów prawa. Przypomnijmy artykuł kodeksu drogowego.

Artykuł 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

§1. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
§2. nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
§3. nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
§4. nie powodowało niszczenia drogi;
§5. zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
§6. nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Kierowco- dokładnie odśnież auto

Wystarczy minimalnie użyć wyobraźni, by zrozumieć, że jazda samochodem, który na dachu ma zalegający śnieg lub pokryte lodem szyby jest niebezpieczna. Kierowca prowadząc pojazd musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia. Dlatego trzeba usunąć całą pokrywą śnieżną zalegającą na karoserii pojazdu, nie ograniczając się tylko do przedniej szyby.

W czasie jazdy pokrywa śnieżna np. z dachu samochodu może spaść bezpośrednio na inny pojazd, powodując zagrożenie. Może to skutkować mandatem karnym w wysokości do 500 zł. Takie sytuacje mogą również doprowadzić do wypadku drogowego, a wtedy konsekwencje są dużo poważniejsze.

Uwaga na włączony silnik

Na straży naszego bezpieczeństwa stoją przepisy prawa, które przewidują kary dla tych, którzy się do nich nie stosują. Za niedokładne odśnieżenie auta grozi mandat wysokości od 50 do 500 zł. Górna granica odnosi się raczej do samochodów ciężarowych oraz dostawczych.

Podczas odśnieżania nie włączajmy silnika, gdyż może nas to drogo kosztować. Według przepisów, w terenie zabudowanym nie wolno pozostawiać samochodu z włączonym silnikiem. Grozi to mandatem w wysokości 100 zł. Za oddalenie się od pojazdu z włączonym silnikiem możemy stracić kolejne 50 zł.

Kierowanie samochodem, którego tablice rejestracyjne nie są czytelne np. z powodu brudu czy pokrywy śnieżnej, może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości 100 zł. I na tym nie koniec. Za powodowanie uciążliwości związanych z nadmierną emisją spalin do środowiska lub hałasem grozi kara w wysokości 300 zł.

Ze śniegu i lodu trzeba też oczyścić przednie i tylne światła, aby zapewnić dobrą jasność świecenia reflektorów.

Pamiętajmy, że w tym wszystkim to nie pieniądze są najważniejsze, ale zdrowie i życie wszystkich uczestników ruchu. Kierowcom życzymy szerokiej drogi!

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy