Znamy wyniki wyborów Izby Adwokackiej w Warszawie. Część nazwisk może budzić kontrowersje

Podczas głosowania w dniach 30 – 31 stycznia wybrano nowe gremium Izby Adwokackiej w Warszawie.  Wybory adwokatów budzą wątpliwości części mediów. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać?

Polityczne zaangażowanie?

Jak relacjonują media, część kandydatów na nową kadencję funkcjonowania Izby Adwokackiej w Warszawie brało udział w procesach osób znanych w świecie polityki. Wątpliwości i poruszenie budził ruch Silnej Adwokatury, który w swoich szeregach ma osoby zaangażowane w obronę klientów uwikłanych w spory polityczne, a będących po stronie konserwatywnej. 

„Istotnie, komuś zależało, żeby przenieść kampanię wyborczą ze sporu o wizję adwokatury na spór światopoglądowy. Wszystko po to, aby nie rozmawiać o braku działań dla samych adwokatów. „Silna Adwokatura” jest w pełni pluralistyczna, wchodzą w jej skład adwokaci o poglądach lewicowych, jak i prawicowych.” -tłumaczył adwokat Kamil Szmid, lider Silnej Adwokatury, który w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną

W podobnym tonie jeszcze przed samymi wyborami wypowiadał się wybrany na kolejną kadencję dziekan ORA w Warszawie.

„Jako samorząd wspieramy inicjatywy adwokackie w obronie zatrzymanych, czy to podczas protestów w obronie Margot, Strajku Kobiet, czy Marszu Niepodległości – wtedy też był dyżur adwokatów. Nasze środowisko, zróżnicowane w poglądach, łączy gotowość wspierania praw i wolności każdego człowieka.” – mówiadwokat Mikołaj Pietrzak w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Kontrowersyjny? wynik wyborów

Mimo, że wyniki są znane od niedawna, już pojawiły się komentarze wokół bardziej medialnych nazwisk z listy. Za pośrednictwem Twitter’a wybór na delegata mecenasa Zbigniewa Giertycha skrytykował Jan Śpiewak.

W związku z zamieszaniem medialnym wybory zyskały na dużej popularności. Jak zaznacza między innymi Roman Giertych, odznaczyły się one rekordową frekwencją. Zarzuty dotyczące upolitycznienia Okręgowej Rady Adwokatów są odpierane przez władze i kandydatów Izby Adwokackiej. 

Warto jednak obserwować działania adwokatury warszawskiej, która stoi w obliczu dużego kryzysu związanego z polaryzacją społeczeństwa i obozów politycznych w kontekście trwających Strajków Kobiet.

Wyniki wyborów Izby Adwokackiej w Warszawie

Pełną listę adwokatów wybranych do organów Izby Adwokackiej w Warszawie można znaleźć tutaj: 

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy