Skazani na karetkę

Planując wakacyjny urlop najmniej myślimy o wypadkach losowych, które mogą nam go popsuć. Okazuje się, że wiele nadmorskich kurortów nie świadczy nocnej opieki medycznej. A ta, zwłaszcza podczas wakacji z małymi dziećmi jest niezbędna. Warto brać pod uwagę kierunki wyjazdów tak, aby w nagłych sytuacjach pomoc była na miejscu. 

Jak wynika z raportu Związku Banków Polskich „Wakacyjny Portfel Polaka – lato 2021”, Polacy najchętniej spędzają urlop nad morzem Bałtyckim. Decydując się na wakacyjny wyjazd najczęściej bierzemy pod uwagę cenę, warunki dojazdu, bazę rozrywkową. Planując wypoczynek rzadko myślimy o tym, gdzie należałoby szukać pomocy w razie choroby lub wypadku. Jeśli podróżujemy z dziećmi, powinniśmy zadbać o szybki dostęp do opieki medycznej. Przekonałam się o tym osobiście podczas urlopu w Krynicy Morskiej. 

Był środek nocy, kiedy mój niespełna czteroletni syn obudził się z przeraźliwym płaczem. Podkurczał nóżki krzycząc, że boli go brzuch. Podaliśmy środek przeciwbólowy, licząc na to, że za chwilę wszystko minie. Ból jednak się wzmagał, a dziecko coraz bardziej płakało. Zaczęliśmy szukać nocnej opieki medycznej. Na próżno. Szybko okazało się, że Krynica Morska takiego punktu nie ma nawet podczas wakacji. Po dwóch godzinach nieustającego płaczu, pozostało zadzwonić na numer alarmowy. Dyspozytor medyczny, po przyjęciu naszego zgłoszenia, bezradnie stwierdził, że pomoc musi zostać udzielona na miejscu. 

Została wezwana karetka. Już 5 minut później dotarł do nas ratownik medyczny, który dokładnie zbadał syna. Mieliśmy dwa wyjścia: jechać ambulansem na obserwację do szpitala oddalonego od nas o 80 km lub podać lek, a w razie pogorszenia stanu zdrowia jechać do wskazanej placówki. Za radą medyka, wybraliśmy drugą opcję. 

„To nie jest przypadek zagrażający życiu. Gdyby w tym samym czasie, kiedy pojedziemy z państwa synem do szpitala miał miejsce poważny wypadek, osoby poszkodowane zostałyby bez pomocy. Proszę mi wierzyć, że każdego dnia dokonujemy tutaj wyborów. Państwo słusznie chcieli skorzystać z nocnej opieki, której tu brakuje. Z resztą nie tylko tutaj. W wielu nadmorskich kurortach, z tysiącami wakacyjnych turystów, brakuje podstawowej opieki zdrowotnej, która powinna być udzielana całodobowo”

ratownik medyczny z Krynicy Morskiej

Rzeczywiście, jak się okazało, to nie był przypadek wymagający hospitalizacji. Pomocy moglibyśmy szukać u lekarza dyżurnego lub w całodobowej aptece, której też na miejscu brakuje. 

Kto jest za to odpowiedzialny? 

O wyjaśnienie poprosiłam Gminę Miasta Krynica. Okazuje się, że miasto w 2019 roku w okresie wakacyjnym zapewniało turystom dostęp do nocnej i świątecznej opieki medycznej. Jednak już w 2021 roku pomoc ta nie jest udzielana z powodu braku warunków lokalowych. Oto fragment nadesłanego oświadczenia:

„Bardzo chcielibyśmy uruchomić taką pomoc jednak miasto w swoich zasobach nie posiada wolnego i odpowiedniego budynku, w którym możliwe byłoby świadczenie takich usług. Burmistrz miasta zwracał się z prośbą do Rady Miejskiej o pomoc w tej sprawie, ale niestety nie udało się podpisać z nikim umowy na udostępnienie lokalu. Właściciel ośrodka Albatros, w którym do tej pory świadczona była taka opieka nie zdecydował się w tym roku na wynajęcie pomieszczeń, co zaskutkowało obecną sytuacją i brakiem świadczeń medycznych. Bardzo jest nam przykro z tego powodu. Mimo tego, że Burmistrz widzi ogromną potrzebę funkcjonowania takiego punktu, na razie nie udało się rozwiązać tego problemu”. 

Rzecznik Prasowy Pomorskiego Oddziału NFZ w Gdańsku przyznaje, że organizacja nocnej opieki medycznej należy do poszczególnych gmin.

„Gminy organizują takie punkty we własnym zakresie. Uzależniają to od dostępności lokalu oraz personelu medycznego i zapotrzebowania na takie punkty” – wyjaśnia rzecznik. 

Bezpieczne wakacje 

Wybierając kolejny wakacyjny kierunek, nauczona doświadczeniem, zacznę od sprawdzenia dostępności podstawowej opieki zdrowotnej. Na poniższej mapie znajduje się wykaz punktów, gdzie możemy szukać pomocy w razie nagłych problemów zdrowotnych. 

Źródło: http://www.nfz-gdansk.pl/uploads/files/ubezpieczeni/uslugi/2011/01_poz-n_wykaz_2011-03-08_mapka.pdf

Jak można zauważyć Łeba, Sztutowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo – kurorty cieszące się niesłabnącą popularnością – nie zabezpieczają nocnej opieki zdrowotnej. Pozostaje mieć nadzieję, że ta sytuacja szybko ulegnie zmianie, abyśmy nie byli „skazani na karetkę”. 

W trybie dostępu do informacji publicznej zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia o wykaz placówek z terenu całej Polski, które świadczą nocną i świąteczną opiekę medyczną zarówno w ciągu roku, jak i wyłącznie podczas wakacji. 

Pamiętajmy! To od presji społeczeństwa zależy, czy dana gmina wykaże dobrą wolę i zorganizuje dla mieszkańców i turystów bezpieczne wakacje pod każdym względem.

źródło fot. unsplash.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy