Pandemia pogorsza zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Grupa krakowskich licealistów podejmuje walkę z depresją

Już 10% dzieci dotykają problemy psychiczne, a pandemia może tę liczbę jeszcze powiększyć. Licealiści z Krakowa rozpoczęli projekt „Psycha nie siada”. W ten sposób chcąc zwrócić uwagę na konieczność walki z depresją u ludzi młodych. Swoje działania młodzi realizują w social mediach jak i w szkołach, do których przekazują przygotowane przez siebie materiały edukacyjne.  

Sprawa jest poważna. Przez ostatnie siedem lat odnotowano w Polsce stukrotny wzrost zachorowalności na depresję. Jednym z jej dramatycznych konsekwencji jest wzrost liczby podejmowanych prób samobójczych. Mimo skali zagrożenia nakłady na psychiatrię od lat stoją na stałym, niskim poziomie. 

Ostatnio w Senacie rozpoczęła się dyskusja o stanie psychicznym dzieci i młodzieży w Polsce. Wysyłało ją posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, Senackiego Zespołu – Zdrowie Polaków oraz Parlamentarnego Zespołu Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, które odbyło się pod hasłem „Ratujmy dzieci w kryzysie psychicznym”. 

Wyniki opracowania nie pozostawiają żadnych wątpliwości – pandemia koronawirusa na długie lata odbije piętno na kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. 

Mamy świadomość, że dostęp do lekarzy teraz jest utrudniony, ale większym zagrożeniem jest brak świadomości choroby. Dlatego tak ważny jest wgląd w samego siebie i samokształcenie, czyli obserwacja naszej fizjologii i stanów psychicznych. Nie należy lekceważyć objawów permanentnego przygnębienia, nawracającego smutku. Nie wolno zamykać się z tymi problemami samemu z sobą.

Tymoteusz Horodyski współtwórca strony projektu www.psychaniesiada.com.

Grupa przekonuje, że jeśli nic w tym temacie nie zacznie się poprawiać, to grozi nam plaga chorób psychicznych oraz prób samobójczych. Przede wszystkim potrzeba wzmocnić systemu opieki w zakresie zdrowia psychicznego oraz zwiększyć na to zadanie środki. Eksperci przekonywali w Senacie, że 

Ostatni rok wyraźnie zaznaczył się w statystykach mówiących o podejmowanych próbach samobójczych. Jak mówią eksperci koniecznie jest opracowanie nowego planu ds. walki ze skutkami pandemii również w zakresie zdrowia psychicznego.

Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej posiada najmniej lekarzy psychiatrów. Spośród 4,3 tys. psychiatrów tylko 482 zajmuje się problemami dzieci i młodzieży. A to oznacza, że jeden lekarz dziecięcy przypada aż na 15 tys. dzieci. Takie dane mówią same za siebie. 

Badania naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego dowodzą, że 65,3% nauczycieli jest w dużo gorszej formie psychicznej niż przed pandemią i związanym z nią zamknięciem. Z kolei 1/3 uczniów odczuwa ciągły smutek, samotność i przygnębienie.

Młodzież początkowo zamknięta w domach na dwa tygodnie była wręcz uradowana, że ma „dodatkowe ferie”. Z czasem wśród młodych zaczął się nasilać stres, strach o przyszłość.

Nina van der Brug, liderka projektu społecznego „Psycha nie siada”

Projekt „Psycha nie siada”, to pomysł grupy licealistów, dla których problemy ich rówieśników nie są obojętne. Na swoich social mediach i stronie internetowej informują o chorobie i rozmawiają z ekspertami. Starają się przełamać milczenie podkreślając, że depresja to choroba, o której trzeba rozmawiać. Grupie udało się już dotrzeć do dwóch tysięcy młodych osób ze swoimi materiałami edukacyjnymi. Mają nadzieję, że poprzez swoją działalność może i uda im się uratować kogoś życie.

Polecamy naszą rozmowę z członkami zespołu projektu „Psycha nie siada”.

Fot.: https://www.psychaniesiada.com/o-nas

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy