,,Klucz do rozwiązania kryzysu leży w Mińsku”

Presja migracyjna nie maleje. Codziennie Straż graniczna mierzy się z setkami prób nielegalnego przekraczania polskiej granicy. Nasz ekspert dr Mirosław Habowski przybliża rys historyczny konfliktu oraz przedstawia alternatywne jego rozwiązania.

Na wschodniej bez zmian

Pomimo przedłużenia stanu wyjątkowego problem na granicy polsko- białoruskiej pozostaje nierozwiązany. Doniesienia Straży Granicznej mówią same za siebie.

Funkcjonariuszom SG w ochronie granic pomagają Wojska Obrony Terytorialnej.

Wyjazdowe posiedzenie

W celu znalezienia efektywnych rozwiązań,na Podlasiu odbyło się posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.Spotkali się wicepremier Jarosław Kaczyński, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga oraz komendant podlaskiego oddziału SG płk. Andrzej Jakubaszek.

Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda.

Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes PiS.

Okiem Ekspert

O szersze spojrzenie na konflikt i ocenę wydarzeń poprosiłam dr Mirosława Habowskiego z Zakładu Polityki Zagranicznej RP Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. W rozmowie z naszym portalem politolog wskazuje, że konflikt na linii Polska – Białoruś jest zaskakujący biorąc pod uwagę kontekst historyczny.

W stosunkach obu krajów nie mamy negatywnych skojarzeń, mamy za to setki lat pokojowego sąsiedzkiego współżycia. Ludność Białorusi jest nam bliska etnicznie i kulturowo, mieszka tam też wielu Polaków i osób polskiego pochodzenia. Ekspert stwierdza, że obecny kryzys nie leży ani w interesie Polski ani Białorusi i zaleca działania, które nie będą go pogłębiać.  

Pan minister Rau powinien szukać kontaktu z MSZ Republiki Białorusi i się dogadać. Prezydent Łukaszenka wydaje się być człowiekiem, który potrafi bardzo szybko dostosować się do zmiany sytuacji.

dr Mirosław Habowski, Zakład Polityki Zagranicznej RP Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Według politologa polska strona w stosunkach z Białorusią powinna się wyzbyć poczucia wyższości, która przebija się z ust naszych polityków. ,,My nie usuniemy Białorusi, myślę, że już widzimy ,że przez próbę obalenia prezydenta Łukaszenki jedyne, co osiągnęliśmy to fakt, że uzależnienie Białorusi od Rosji drastycznie wzrosło. Musimy założyć, że nie jest w granicach naszych możliwości wyparcie wpływów rosyjskich z Białorusią, natomiast powinniśmy zacieśniać stosunki z Białorusią jak tylko się da i nie traktować Białorusi, jako funkcji w polityce wobec Rosji”.

Ekspert dodaje, że polepszenie stosunków z Białorusią może zmniejszyć nasze uzależnienie od Unii Europejskiej, która w obecnej sytuacji, jako jedyna alternatywa, traktuje Polskę z góry.

Dr Habowki proponuje, aby na rozmowy z władzami w Mińsku z misją dyplomatyczną wysłać ministra Witolda Waszczykowskiego, któremu w 2015 roku udało się ocieplić stosunki dwustronne.

Okiem Prezesa

Jarosław Kaczyński w ostrych słowach podsumował wydarzenia ostatnich miesięcy.

Zwrócił również uwagę, że ,,Na Białorusi istnieje szeroka na kilometr strefa przygraniczna bardzo pilnie strzeżona, do której zwykły obywatel Białorusi nie ma dostępu. Fakt, że ci migranci są tam wpuszczani jest dowodem na działanie władz białoruskich.”

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, jest zdania, że to dopiero pierwsza faza kryzysu, który na granicy z Białorusią dopiero się zaczyna.

Źródło fot. tvp.info

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy