Dziekan AGH zmienił zdanie
Mamy komentarz uczelni w sprawie niedawnego pisma dziekana prof. Jacka Matyszkiewicza. Po kilku dniach budzący kontrowersje w środowisku akademickim komunikat zniknął z aktualności na stronie wydziału. Czy to oznacza rezygnację z pomysłu?
Przeskocz do sekcji:
Krótkie przypomnienie
Pod koniec maja Internet oraz media obiegła sprawa Wydziału Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska na AGH. Dziekan w piśmie zapowiedział nową organizację zajęć w związku z pandemią. Zgodnie z tym zajęcia terenowe oraz praktyki mogliby realizować jedynie zaszczepieni studenci. Ci, którzy z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą przyjąć szczepionki mieliby obowiązek pokazania zaświadczenia lekarskiego. Pozostali niezaszczepieni zajęcia odbywaliby dopiero za rok.
Pismo profesora dr hab. Inż. Jacka Matyszkiewicza nie zostało przyjęte pozytywnie, a w sieci rozgorzała burza. O groźbach pozwu oraz negatywnych reakcjach mogą Państwo przeczytać w moim artykule „Czy AGH zostanie pozwane za ultimatum szczepionkowe?”. Obecnie pismo zostało usunięte ze strony. Jednak jego treść można przeczytać w artykule Agnieszki Opiłowskiej, „Segregacja Sanitarna na AGH”.
Jakie są podstawy prawne dla tego pisma?
Podkreśla również, że podejmowane działania mają na celu zapewnienie uczelni powrotu do normalnego funkcjonowania. Oprócz tego rzecznik zwraca uwagę na prawny obowiązek uczelni do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia.
Dlaczego usunięto komunikat?
Decyzja przedstawiała ustalenia wyłącznie związane z Wydziałem Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska. Samo usunięcie komunikatu rzeczniczka tłumaczy w następujący sposób:
W dalszej części wyjaśnienia możemy przeczytać, że obecnie trwają pracę nad doprecyzowaniem niejasności zawartych w piśmie. Poniżej przedstawiamy zmodyfikowane zasady uczestnictwa w zajęciach przygotowane przez dziekana Wydziału GGiOS:
„Zgłoszenie się na zajęcia terenowe wynikające z ustalonego harmonogramu jest jednoznaczne z tym, iż dana osoba nie ma żadnych objawów chorobowych oraz spełnia jedno z kryteriów:
- jest zaszczepiona co najmniej pierwszą dawką,
- istnieją lekarskie przeciwwskazań do szczepienia,
- przebyła zachorowania na COVID-19,
- wykonała testu na COVID-19 najwcześniej na 48 godz. przed rozpoczęciem zajęć z wynikiem negatywnym.”
Jak widać, odświeżona wersja pisma zakłada dwa punkty kwalifikujące studenta do możliwości brania udziału w zajęciach terenowych oraz praktyk. Mowa oczywiście o tak zwanych „ozdrowieńcach” oraz osobach „przetestowanych”. Takie rozwiązanie wydaje się o wiele bardziej optymalne i zdecydowanie mniej kontrowersyjne od pierwotnej wersji pisma.
Powyższe założenia zdają się oddalać zarzut przymusu do szczepień. A przykładów takich zachowań pojawia się coraz więcej. Nawet mimo wielokrotnie podkreślanej przez rząd zapewnień o ich dobrowolności. O tego typu przypadkach mogą państwo przeczytać w artykule Witolda Pyzika, „Tylnymi drzwiami”.
Poniżej załączamy pełną treść odpowiedzi rzecznika prasowego Akademii Górniczo-Hutniczej.
Szanowny Panie.
Szczepienia są dobrowolne. W związku z tym studenci mogą z nich skorzystać – i to jest to do czego władze uczelni w pierwszej kolejności serdecznie zachęcają. Mogę nie skorzystać, ze względów zdrowotnych oraz mogą się nie zaszczepić w ogóle. Z myśl o tej ostatniej grupie pojawił się w zeszłym tygodniu komunikat dziekana jednego z wydziałów.
Nie jest możliwe uzależnienie wykonywania pracy, studiowania, kształcenia od zaszczepienia. Zatem pracownik, student, doktorant może i będzie mógł prowadzić działania wynikające z jego statusu – dostęp do miejsca pracy, udział w zajęciach itp. Podlegał będzie natomiast ograniczeniom fizycznym i organizacyjnym, które obecnie występują (m.in. noszenie maseczki, zachowanie dystansu, dezynfekcja), i których stosowanie będzie wymagane prawem, aż do osiągnięcia odporności zbiorowej.
Uczelnia czyni ogromne starania, aby przywrócić funkcjonowanie uczelni z początkiem nowego roku akademickiego, z zachowaniem maksymalnych zasad bezpieczeństwa dla wszystkich członków, pod rygorem przepisów ciążących na władzach uczelni dotyczących m.in. obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia.
Przyczyną usunięcia komunikatu ze strony była tendencja do przypisywania zawartym w nim sformułowaniom nieuprawnionych merytorycznie interpretacji, niezgodnych z intencjami Uczelni, których skutkiem było kierowanie pod adresem władz uczelni nieuzasadnionych zarzutów.
Aktualnie trwają prace nad doprecyzowaniem informacji zawartych w piśmie, dotyczących w szczególności możliwości wzięcia udziału w praktykach.
Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska doprecyzowuje zapis dot. udziału w zajęciach w sposób następujący:
Zgłoszenie się na zajęcia terenowe wynikające z ustalonego harmonogramu jest jednoznaczne z tym, iż dana osoba nie ma żadnych objawów chorobowych oraz spełnia jedno z kryteriów: (1) jest zaszczepiona co najmniej pierwszą dawką, (2) istnieją lekarskie przeciwwskazań do szczepienia, (3) przebyła zachorowania na COVID-19, (4) wykonała testu na COVID-19 najwcześniej na 48 godz. przed rozpoczęciem zajęć z wynikiem negatywnym
Decyzja na ten moment nie dotyczy innych jednostek AGH.
Z poważaniem,
Anna Żmuda-Muszyńska
Źródło zdjęcia tytułowego: twitter.com/AGH_Krakow