Czy szczepionka na Covid jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Minął przeszło rok po warunkowym dopuszczeniu szczepionki na COVID-19. Dopiero teraz koncern Moderna przymierza się do przebadania swojego preparatu pod względem bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Czy więc możemy spokojnie mówić, iż jest ona nieszkodliwa dla mamy i jej dziecka?

Szukając odpowiedzi na to pytanie, podstawowym źródłem informacji wydaje się oficjalna strona rządowa. W sekcji „pytania i odpowiedzi” możemy dowiedzieć się, iż okres ciąży i laktacji nie stanowi przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki. Dalej czytamy:

„Z uwagi jednak na fakt, że aktualnie nie ma informacji na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek u kobiet w ciąży i karmiących piersią, zalecenia międzynarodowe ekspertów, m.in.  amerykańskiego Centrum ochrony i Zapobiegania Chorób (CDC) i zespołu ekspertów ds. Szczepień (ACIP) pozostawiają decyzję o szczepieniu kobiecie, po skonsultowaniu z lekarzem analizy korzyści i ryzyka oraz stopnia narażenia na zakażenie SARS-COV-2”

„Rekomendujemy szczepienia u kobiet karmiących piersią”

Na temat szczepienia kobiet w ciąży i karmiących piersią wypowiedziało się wiele organizacji eksperckich. Większość z nich mówi jednym głosem. Na gruncie polskim jest to m.in. stanowisko Fundacji Bank Mleka Kobiecego, Centrum Nauki o Laktacji i Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

W ich stanowisku możemy przeczytać, że „zważając na wartość mleka kobiecego w dobie pandemii i wagę szczepień przeciw COVID 19 rekomendujemy proponowanie kobietom w okresie laktacji szczepienia szczepionką mRNA skierowaną przeciw COVID-19”.

Decyzja o zaszczepieniu należy do matki karmiącej, a lekarza kwalifikującego do podania preparatu obowiązuje poinformowanie zainteresowanej o aktualnej wiedzy na temat szczepionek. Na ten moment nie ma badań odnośnie bezpieczeństwa w grupie matek karmiących piersią i ich dzieci. Jednak nie jest to równoznaczne z przeciwwskazaniem do szczepienia.

Mimo że nie spodziewamy się działań niepożądanych u dziecka karmionego piersią po przyjęciu w/w szczepionki przez matkę, lekarz ma obowiązek zgłosić taki przypadek zgodnie z aktualną procedurą zgłaszania NOP”. – czytamy w stanowisku.

„Nie ma istotnej różnicy”

Jak pisałem we wcześniejszym tekście, koncern Pfizer rozpoczął badania kliniczne nad szczepionką na COVID-19 z udziałem dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat.

Z kolei Moderna planuje przeanalizować wpływ swojej szczepionki na kobiety w ciąży. W badaniu, które jeszcze się nie rozpoczęło będzie obejmowało około 1000 kobiet powyżej 18 roku życia. Naukowcy przez okres 21 miesięcy będą obserwować potencjalne skutki uboczne i wpływ szczepionki na kobiety w ciąży, niemowlęta oraz czy preparat może spowodować komplikacje w ciąży. Koncern planuje rozpocząć je 22 lipca, a szacowana data zakończenia głównego to 9 grudnia 2023 r.

Z kolei z Izraela płyną doniesienia, że dwie dawki preparatu Pfizera były bezpieczne dla kobiet w ciąży i w 78% skuteczne w zapobieganiu rozwoju koronawirusa. Badanie zostało prowadzone przez naukowców z Maccabi Healthcare Services w Tel Awiwie. Obejmowało ono analizę 15 060 kobiet w ciąży, które zostały zaszczepione pierwszą dawką od 19 grudnia 2020 r. do 28 lutego 2021 r.

Łącznie 68 kobiet zaszczepionych w czasie ciąży zgłosiło zdarzenia niepożądane związane ze szczepionką. Żaden nie był poważny. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi były ból głowy (10 [0,1%]), osłabienie (8 [0,1%]), nieokreślony ból (6 [mniej niż 0,1%]) i ból brzucha (5 [mniej niż 0,1%]). Wszystkie objawy ustąpiły w ciągu 1 dnia.

„W okresie obserwacji badania 1387 (18,4%) zaszczepionych kobiet i 1427 (18,9%) nieszczepionych osiągnęło koniec ciąży. Nie było znaczących różnic między grupami zaszczepionymi i nieszczepionymi pod względem stanu przedrzucawkowego, zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego, masy urodzeniowej noworodka, poronień, martwych urodzeń, zgonu matki lub zatorowości płucnej” – czytamy w raporcie. 

W USA też (względnie) bezpiecznie

Podobne badania zostały przeprowadzone także w USA. Wykorzystano do niego dane z systemu „v-safe after vaccine health checker”, rejestru ciąż v-safe oraz systemu zgłaszania zdarzeń niepożądanych szczepionki. Łącznie przeanalizowano dane 35 691 kobiet w wieku 16-54 lat, które zostały zidentyfikowane jako ciężarne.

Jak czytamy w podsumowaniu badania ból w miejscu wstrzyknięcia zgłaszano częściej u kobiet spodziewających się dziecka niż u kobiet niebędących w ciąży. Natomiast bóle głowy, bóle mięśni, dreszcze i gorączka zgłaszano rzadziej. 

Spośród 3958 uczestniczek zapisanych do rejestru ciąż v-safe, 827 zakończyła ciążę, z czego 115 (13,9%) skończyło się utratą ciąży, a 712 (86,1%) urodziło żywe dziecko (głównie wśród uczestniczek zaszczepionych w trzecim trymestr).

Niekorzystne skutki dla noworodków obejmowały przedwczesny poród (u 9,4%) i mały rozmiar dziecka w stosunku do wieku ciążowego (u 3,2%). Nie zgłoszono zgonów noworodków. Spośród 221 zdarzeń niepożądanych związanych z ciążą, najczęściej zgłaszanym zdarzeniem było samoistne poronienie (46 przypadków)” – czytamy dalej.

Szczepionka wpływa na miesiączkę

Coraz więcej kobiet zgłasza zmiany w regularności i przebiegu swojego okresu, podaje SkyNews. Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej otrzymała do tej pory przeszło 13 000 takich zgłoszeń od zaniepokojonych kobiet.

Dr Viki Male, immunolog reprodukcyjny z Imperial College London, powiedziała portalowi, że 25% kobiet, zauważa zmiany w swoim cyklu miesiączkowym po przebyciu COVID-19.

„Wiemy, że hormony płciowe wpływają na układ odpornościowy, a on wpływa na hormony płciowe. Mamy pewne dowody na to, że szczepionka przeciw grypie, podana w określonym czasie w cyklu, może nieznacznie osłabić ilość progesteronu. Możemy więc spodziewać się cięższego lub późniejszego okresu” – mówi Dr Viki Male.

Lekarka stwierdziła również, że nie ma naukowego związku między szczepieniami a problemami z płodnością. Ostrzegła też, że kobiety mogą być bardziej podatne na problemy podczas ciąży, jeśli zachorują na COVID-19.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy