Czarny rynek szczepionek – uważaj na oszustów.

Sprzedaż podrobionych szczepionek w tzw. darknecie. To kolejny niebezpieczny pomysł oszustów na zarobek wykorzystując do tego czas pandemii. Niestety wciąż nie brakuje nieuczciwych ludzi. Przeczytaj i dowiedz się jak działają przestępcy.

Żerowanie na emocjach

Świat walczy z pandemią koronawirusa. W tym niełatwym czasie trzeba uważać nie tylko na zdrowie, ale i na oszustów. Już na początku grudnia Interpol wydał globalny alert bezpieczeństwa. Dotyczy on działalności grup przestępczych związanych z procederem nielegalnej produkcji i rozprowadzaniem fałszywych lekarstw lub wyrobów medycznych jak np. maseczki czy szczepionek na COVID-19.

Podejrzane preparaty najłatwiej sprzedaje się za pośrednictwem internetu. Francuska gazeta ,,Le Parisien” podała, że sfingowane szczepionki przeciw COVID-19 są oferowane za kwoty sięgające 800 euro. Miejscem dystrybucji fałszywych szczepionek jest tzw. darknet, czyli ukryta sieć internetowa.

Według francuskiej prasy specjaliści od cyberbezpieczeństwa zidentyfikowali już ponad tysiąc nielegalnych stron internetowych, które zajmowały się szczepionkami. Oferowane są głównie podrobione preparaty z Rosji lub Chin.

Polskie podwórko

W naszym kraju też zdarzają się przypadki żerowania na pandemii. Na stronie policji czytamy:

,,Policjanci Biura do Walki z Cyberprzestępczością KG Policji przy wsparciu Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KW Policji w Katowicach dokonali przeszukania pomieszczeń u mieszkańca Katowic, który oferował do sprzedaży szczepionki na COVID-19 oraz zaświadczenia o negatywnym wyniku testów na obecność COVID-19. W styczniu br. w trakcie monitorowania sieci Internet pod kątem sprzedaży produktów związanych z COVID-19 funkcjonariusze operacyjni Biura do Walki z Cyberprzestępczością KG Policji natrafili na ogłoszenia związane z oferowaniem „nowej szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawki” oraz „Negatywne testy COVID-19”. Analiza zgromadzonych materiałów pozwoliła wytypować 26-letniego programistę z Katowic.”

Inny przykład to kradzież pieniędzy kobiecie w podeszłym wieku.

,,21 stycznia br. Dwie kobiety, na jednym z osiedli w Lubinie, zapukały do drzwi 82-latki. Obce osoby podały się za pracownice MOPS i pod pretekstem badania oraz przeprowadzenia masażu związanego z koronawirusem, zostały wpuszczone przez seniorkę do jej domu. W momencie, kiedy jedna z pań masowała pokrzywdzoną, druga splądrowała mieszkanie i ukradła schowane pieniądze w kwocie 5 tysięcy złotych” – czytamy na stronie policji.

Wyłudzanie danych i produkty bez atestu

Trzeba też uważać na oszustów, którzy pod pretekstem handlu podrobionymi lekami mogą wyłudzić pieniądze i dane. Należy być czujnym wobec podejrzanych ogłoszeń dotyczących sprzedaży różnych ,,cudownych” preparatów. Zwracajmy też uwagę na wiadomości mailowe, SMS–y czy aplikacje. Miejmy się na baczności. Warto odwiedzić stronę.

Przez ostatni rok trwania pandemia w mediach przewijały się informacje o maseczkach bez wymaganych certyfikatów bezpieczeństwa czy wątpliwej jakości termometrach bezdotykowych. Osoby temat to handel w sieci negatywnymi wynikami testu na koronawirusa.

Przede wszystkim czujność

O komentarz do sytuacji związanych z wykorzystywaniem przez przestępców pandemii poprosiłam Stołeczną Komendę Policji w Warszawie.

,,Przestępcy, wykorzystując obawę i niepewność związaną z epidemią, chcą wyłudzić pieniądze lub wprowadzić dezinformację, zasypując sieć oraz media fałszywymi informacjami, czyli fake newsami. Aby osiągnąć cel, nieustannie modyfikują znane już metody oszustw i wymyślają wciąż nowe, jak chociażby dezynfekcja przesyłki czy zakup szczepionki na koronawirusa. Coraz częściej podają się za policjantów czy przedstawicieli różnych fundacji i instytucji państwowych.”

insp. Mariusz Ciarka Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji

Policjanci apelują:

„Przypominamy, że „szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19″

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie.

Pamiętajmy, że stosowanie produktów leczniczych o niewiadomym pochodzeniu może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.

Szczepienia bez kolejki

Lista nieetycznych działań wiązanych z trudną sytuacją na świecie i w Polsce jest spora. Według oficjalnego stanowiska Ministra Zdrowia https://www.gov.pl/web/szczepimysie/po-pierwszym-dniu-kontroli-w-wum–byly-nieprawidlowosci  doszło do szczepień osób, które nie miały do tego prawa (określone procedury wskazujące komu ta ochrona jest najbardziej potrzebna).

Szef Ministerstwa Zdrowia podał informację o kontroli, którą na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym przeprowadził NFZ. Jak informuje PAP wykazała ona, że z 450 dawek szczepionki, które były przeznaczone dla personelu medycznego WUM, prawie 200 trafiło do osób niezatrudnionych w tej placówce.

Do szczepień poza kolejnością miało też dojść w:

  • Krakowie – sprawa dotyczy radnych jednej z dzielnic,
  • białostockim szpitalu MSWiA,
  • na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy