Co czeka ludność cywilną w Afganistanie?

Los Afgańczyków to obecnie wieki znak zapytania. Talibowie zapowiadają wprowadzenia prawa szariatu. Nie można wykluczyć, że kraj cofnie się z w rozwoju cywilizacyjnym i gospodarczym. Niestety, eksperci przedstawiają uzasadnione obawy o ich przyszłość.

Nadchodzą ciężkie czasy

Choć rzeczywistość afgańska nie należała do łatwych teraz sytuacja ludności cywilnej może się jeszcze bardziej pogorszyć.

,,Nie będzie w ogóle systemu demokratycznego, ponieważ nie ma on żadnej bazy w naszym kraju. Nie będziemy dyskutować o tym, jaki rodzaj systemu politycznego wprowadzić w Afganistanie, ponieważ jest to jasne. Będzie to prawo koraniczne (szariat) i koniec” zapowiedział przedstawiciel Talibów Wahidullah Haszimi, w wywiadzie dla Agencji Reutera.

Oczy całego świata są skierowane na Afganistan. Bieżące informacje medialne opatrzone dramatycznymi nagłówkami i zdjęciami sprawiają, że włos się na głowie jeży.  Poniżej tylko kilka przykładów.


„Wizerunki kobiet w przestrzeni publicznej są zamazywane”.

„Doniesienia o bojownikach Talibów, bijących kobiety i dzieci na punkcie kontrolnym Kabul.”

„Tych trzech chłopców zostało zastrzelonych przez talibów na moście Manware w Kunarze. Pilne zapotrzebowanie na jednostki policji talibskiej, które mogą radzić sobie z protestami za pomocą gazu łzawiącego, a nie pistoletów”

https://twitter.com/bsarwary/status/1428016583616737284

Polska Agencja Prasowa, powołując się na różne źródła, pisze, że Talibowie polują na ulicach na dziewczynki i młode kobiety. Ich przewidywalny los to zmuszenie do bycia seksualną niewolnicą gwałconą przez bojowników.

Okiem eksperta

O to jak zmieni się w najbliższym czasie życie w Afganistanie, zapytałam dyplomatę, byłego konsula RP w Afganistanie Marcina Krzyżanowskiego. ,,Na pewno pogorszy się dostęp do usług, którymi do tej pory zajmowała się administracja państwowa”.mówi ekspert. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo. Z jednej strony paradoksalnie na początku poziom bezpieczeństwa się poprawi – tłumaczy dyplomata, gdyż jedną z głównych przyczyn dotychczasowych zagrożeń, organizatorem zamachów czy porwań byli Talibowie. Pojawia się następujące pytanie czy Talibowie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo w kraju w wymiarze policyjnym. Z tym może być kiepsko – mówi Marcin Krzyżanowski. Ponadto Talibowie mogą mieć problem z zapanowaniem nad swoimi bojownikami- dodaje.  

Realne zagrożenie kobiet

Od momentu przejęcia kontroli przez Talibów na prowincji, setki ludzi uciekło ze swoich miejsc zamieszkania do Kabulu. Ich celem jest ratunek dla swoich żon i córek. Wiele osób mieszka teraz np. w parkach.

,,Teraz wygląda na to, że muszę spalić wszystko, co osiągnąłem w ciągu 24 lat mojego życia. Posiadanie jakiejkolwiek legitymacji lub nagrody z American University jest teraz ryzykowne; nawet, jeśli je zachowamy, nie będziemy w stanie ich użyć. Nie ma dla nas pracy w Afganistanie. Kiedy prowincje upadały jedna po drugiej, myślałam o moich pięknych dziewczęcych marzeniach. Moje siostry i ja nie mogłyśmy spać całą noc, mając w pamięci historie, które moja mama opowiadała nam o epoce talibów i sposobie, w jaki traktowali kobiety. Nie spodziewałam się, że znowu zostaniemy pozbawione wszystkich naszych podstawowych praw i cofniemy się o 20 lat. Że po 20 latach walki o nasze prawa i wolność powinniśmy szukać burek i ukrywać swoją tożsamość.” – relacjonuje studentka z Kabulu dla The Guardian.  

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy